Fitoi 'Oscar', gjendet i vdekur në makinë aktori i filmit "Parasite"

Fitoi 'Oscar', gjendet i vdekur në makinë aktori i filmit

Aktori koreano-jugor Lee Sun-kyun

Aktori koreano-jugor Lee Sun-kyun, 48-vjeç, i njohur më së shumti për rolin e tij në filmin fitues të çmimit Oscar Parasite, është gjetur i vdekur në një makinë në një nga parqet kryesore të Seulit të mërkurën (27 Dhjetor), kanë konfirmuar autoritetet për BBC.

Është e paqartë nëse Lee ka kryer vetëvrasje, por policia tha se mori një raport se ai ishte larguar nga shtëpia pasi kishte shkruar një shënim. Ai ishte nën hetim për përdorim droge që nga muaji tetori.

Gazeta e lajmeve Yonhap raportoi se ai dyshohej se merrte drogë si marihuanë dhe ketaminë në një bar në Seul. Ai kishte thënë se pasi i mori ato, ai nuk e dinte se ato ishin drogë e paligjshme.

Prezantuesja thuhet se i kishte thënë policisë se ai përdorte drogë në shtëpinë e saj disa herë - diçka që ai e mohoi. Ai më herët kishte kërkuar përmes avokatit të tij që të bënte një test detektor gënjeshtre.

Testet e tij të drogës kishin dhënë rezultate negative ose jo bindëse, shtoi raporti. Policia tha se i vinte keq që Lee kishte vdekur në mes të hetimeve, por se hetimi "u krye me pëlqimin [e tij]", raportoi News1 Korea.

Agjencia e Lee, HODU&U Entertainment, tha në një deklaratë: "Nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar pikëllimin dhe dëshpërimin. Ne me respekt ju kërkojmë që të përmbaheni nga përhapja e fakteve të rreme bazuar në spekulime... në mënyrë që udhëtimi përfundimtar [e Lee] të mos jetë i padrejtë".

Lajmi për vdekjen e tij shkaktoi reagime të forta në internet.

"Nuk mund ta imagjinoj sa e vështirë duhet të ketë qenë për të. Pusho në paqe", thuhet në një koment.

"A nuk janë njerëz të famshëm? Njerëzit mund të bëjnë gabime në jetën e tyre. Është shumë e trishtueshme", tha një tjetër komentues, raporton BBC.

Aktori, i cili ishte i martuar me aktoren Jeon Hye-jin, kishte dy djem të vegjël me të dhe po ashtu kishte një karrierë që zgjati më shumë se dy dekada.

Ai luajti si aktori kryesor në dhjetëra filma dhe shfaqje televizive, duke u bërë një emër i njohur gjatë viteve 2010. Po ashtu, fitoi famë ndërkombëtare si Park Dong-ik në Parasite, babai i familjes së pasur Park, e cila është infiltruar nga anëtarët e një familjeje të varfër që paraqiten si individë të palidhur.

Filmi mori katër çmime në Oscars në 2020, duke përfshirë filmin më të mirë - duke u bërë filmi i parë joanglisht që fitoi çmimin.

Në Korenë e Jugut, të famshëm mbahen sipas standardeve të larta të përshtatshmërisë. Lee kishte një imazh të pastër familjar, para përdorimit të supozuar të drogës, por raportet që dolën nga hetimi i shkaktuan dëme të konsiderueshme reputacionit të tij. Ai u hoq nga No Way Out, një serial televiziv misterioz që filloi xhirimet në tetor.

Sipas raportimeve, disa biznese janë parë duke hequr postera dhe reklama që shfaqnin Lee nga dyqanet e tyre.

Veprat penale të drogës, përfshirë ato që përfshijnë përdorimin e marihuanës, konsiderohen krime të rënda në Korenë e Jugut. Konsumimi i marihuanës nga njerëzoit dënohet deri në pesë vite burg.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, është zotuar për të shkatërruar njerëzit që merren me drogë. Këtë vit, autoritetet e vendit zgjeruan departamentin e krimeve të drogës dhe shefi i policisë kombëtare premtoi "një luftë totale" kundër krimeve të drogës.

Lee nuk është i vetmi personazh i famshëm koreano-jugor që ishte hetuar për përdorim droge kohët e fundit. Në fillim të këtij muaji, ylli i K-pop G-Dragon u pastrua nga akuzat për drogë pas javësh hetime. Aktori Yoo Ah-in aktualisht është në gjyq për përdorim droge.

S.S/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Muzika elektronike gjallëron Korçën, DJ të huaj në festivalin ‘LUMINA Elektronic’ dhe spektakël dritash

Muzika elektronike gjallëron Korçën, DJ të huaj në festivalin ‘LUMINA Elektronic’ dhe spektakël dritash