Gjenerali italian: 33.2% e Shqipërisë është kontrolluar nga Guardia di Finanza! Është zgjatur periudha e monitorimeve nga ajri të parcelave me kanabis! (VIDEO)

Gjeneral Brigade Giuseppe Arbore ka bërë me dije se në vitin 2020 është  kontrolluar 33.2% e territorit shqiptar për kanabis. Ai ka bërë me dije se ka ndryshuar periudha e monitorimin nga ana e Guardia di Finanza. Ai bëri me dije se këto fluturime bëhen në mënyrë të pavarur nga GdF.

"Fillimisht periudha ka qenë nga qershori në shtator, por me kalimin e kohës kemi filluar që të fillojmë në prill që të fillojmë qenë kohë fushat që përdoren për kultivimin e kanabisit dhe e kemi shtyrë deri në tetor, për të identifikuar bimë të mëtejshme për bimë dhe fara të vonshme, që mund të kultivohen gjatë vjeshtës. Të gjitha misionet e fluturimit, planifikohen dhe zhvillohen në mënyrë autonome nga GdF, sa i takon kohës dhe zonave që duhen kontrolluar, por kemi parasysh mbi informacione që vijnë nga Policia e Shtetit. Ky aktivitet merr parasysh dhe eksperiencën që kemi maturuar  ndër vite. Nuk kthehemi në zonat ku është kultivuar në zonat e mëparshme, por zgjerojmë hartën.

33.2% ka qenë subjekte monitorimi dhe është një % që është llogaritur mbi territorin në interes, nuk kemi konsideruar zonat urbane, qarkullimi rrugor apo zona që kurrsesi nuk kultivohet kanabis. Kemi zhvendosur laboratorit, që në fillim. Kemi filluar 25 misione në 2013, deri në 67 misione këtë vit. 1604 fusha të kultivuara në 2020", tha Arbore.

 


Lajmi kryesor:

Guardia di Financa: Në 2020 u rrit ndjeshëm kultivimi i bimëve narkotike, policia asgjësoi 100%! Veliu: Drejt Italisë është trafikuar 37% më pak drogë! Meta: Nëhet për përfitime elektorale


B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish