Gjenerali Luan Hoxha, ‘pentito’ në SHBA! Dëshmon në FBI për Gërdecin?

Luan Hoxha, Sali Berisha dhe Fatmir Mediu

Luan Hoxha, Sali Berisha dhe Fatmir Mediu

TIRANË- Hapja e dosjes Gërdeci nga SPAK me sa duket nuk ka qenë një akt simbolik por operacion i organizuar nga Shtetet e Bashkuara për të vënë para përgjegjësisë penale Shkëlzen Berishën, Fatmir Mediun dhe Sali Berishën.

Një burim i mirëinformuar diplomatik i tha sot Hashtag.al se familjes së Luan Hoxhës dhe atij vetë personalisht përveç mbrojtjes speciale që i është ofruar dhe punësim në strukturat shtetërore amerikane, ku vetë Luan Hoxha ka nisur punë në Pentagon.

Kjo mbrojte dhe ky suport është ofruar vetëm pasi Hoxha ka pranuar që të bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë dhe ka rrëfyer në FBI të gjitha lidhjet, dijenitë mbi ndërhyrjet qëllimet dhe përgjegjësitë e zyrtarëve më të lartë qeveritarë dhe familjarëve të tyre mbi biznesit e Gërdecit.

Ish- shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, Luan Hoxha iku bashkë me familjen e tij në SHBA në Janar të vitit 2012. Në vitin 2013 Hoxha fitoi edhe azilin politik në SHBA.

Gjykata e Apelit në Tiranë e ka dënuar Hoxhën me 5 vite burg si i përfshirë në çështjen Gërdeci duke ia ulur me 1 vit dënimin që i kishte dhënë Gjykata e Shkallës së Parë./Hashtag

B.K./a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • andon: 13/09/2021 09:41

  Berisha esht gjurme .... ka ku keni ujkun apo nuk ju ben pershtypje . ja ku keni Siçilistin

  Përgjigju
 • Remzi: 13/09/2021 04:47

  Te ben pershtypje qe ky pentitua qenka dhe i denuar me burg!!! Per Gerdecin!!! Qe dhe nje ushtarak i larte iraken qe genjeu SHBA se Sadami i kishte gati raketat berthamore. Por doli kllocke dhe Iraku e hengri. Sadami po e po. Mirpo ky pentitua u justifikua me pas qe ore si tja mbushja mendjen jamerikanit qe te me jepnin strehim politik per vete dhe familjen. Dhe se kishte menduar idioti se jamerika kishte edhe burime te tjera e sdo i binte irakit. Me nje fjale sic thonte dhe rahmetliu, dihet ca i ka parrallis jamerikanit ky Lepri yne....

  Përgjigju
 • andon: 12/09/2021 18:28

  Sajmir Tahiti kur do behet pendito , besoj se jep shum kontribut pendesa e atije.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Sulmi në shkollën fillore në Teksas, mësuesja e klasës së katërt njëra prej viktimave