Gjermania dhe Franca nënshkruajnë marrëveshjen e 'solidaritetit të energjisë', çfarë përmban pakti mes dy superfuqive evropiane

Gjermania dhe Franca nënshkruajnë marrëveshjen e 'solidaritetit të energjisë', çfarë përmban pakti mes dy superfuqive evropiane

Scholz dhe Borne

Kancelari gjerman Olaf Scholz  dhe kryeministrja franceze Elisabeth Borne vulosën sot një rigjallërim të marrëdhënieve franko-gjermane pas disa javësh mosmarrëveshjesh me një marrëveshje energjitike që synon "garantimin e furnizimit të tyre".

Ringrohja çoi gjithashtu në nënshkrimin e një " marrëveshjeje të solidaritetit energjetik " midis Parisit dhe Berlinit. Kjo marrëveshje parashikon që Franca do të ndihmojë Gjermaninë në dërgimin e sasive të gazit natyror, shkruajnë mediat e huaja. Gjermania nga ana e saj do të mbështesë vendin fqinj duke siguruar furnizimin e tij me energji elektrike .

"Sa më të vështira të bëhen kohët, aq më i rëndësishëm bëhet bashkëpunimi midis Gjermanisë dhe Francës," tha Scholz në një konferencë të përbashkët shtypi me Borne.

Kryeministrja franceze, për të cilën ishte vizita e parë në Berlin që nga marrja e detyrës, foli për një unitet që dy vendet duhet ta ruajnë përballë sfidave të shumta që ka përballë boshti franko-gjerman

“Miqtë mbështesin njëri-tjetrin në të keqe”, përmblodhi Scholz, ndërsa Bourne foli për një “marrëveshje të rëndësishme që do të ketë pasoja konkrete dhe do të mbrojë qytetarët e të dy vendeve”.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Rama publikon pamjet: Vijojnë punimet për Lungomaren e Durrësit

Rama publikon pamjet: Vijojnë punimet për Lungomaren e Durrësit