Gjermania do të përkujtojë vitin e parë të luftës në Ukrainë më 24 shkurt në Berlin

Gjermania do të përkujtojë vitin e parë të luftës në Ukrainë më 24 shkurt në Berlin

Frank-Walter Steinmeier

 

Më 24 shkurt, saktësisht një vit pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe kancelari Olaf Scholz ranë dakord të organizonin një ceremoni përkujtimore në Berlin. Ceremonia do të zhvillohet në Pallatin Bellevue që është rezidenca zyrtare e presidentit gjerman.

Me këtë rast, Steinmeier do të mbajë një fjalim për nder të luftës dhe ushtarëve ukrainas për liri dhe do të kujtojë viktimat e luftës. Në ceremoni do të jetë edhe përfshirja e ambasadës së Kievit në Berlin dhe pjesëmarrja e përfaqësuesve nga të gjitha organet kushtetuese.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi mohon rënien e Soledar: Vijojnë luftimet! Moska: 700 ushtarë ukrainas të vrarë në tre ditë


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë