Gjermania ndalon një shtetas britanik pas dyshimeve për spiunazh për Rusinë

Gjermania ndalon një shtetas britanik pas dyshimeve për spiunazh për Rusinë

Autoritetet gjermane kanë ndaluar një shtetas britanik, i cili dyshohet se ka spiunuar për Rusinë, në kohën kur ka shërbyer në Ambasadën britanike në Berlin.

Burri i identifikuar si David S., është arrestuar më 10 gusht në qytetin Potsdam, afër Berlinit. Në deklaratë është thënë se i dyshuari ka pasur pozitë jo diplomatike në Ambasadë.

Policia britanike ka konfirmuar arrestimin, duke thënë se shtetasi britanik është duke u mbajtur pas dyshimeve për kryerje të shkeljeve të lidhura me “aktivitete të inteligjencës”.

Sipas autoriteteve gjermane, i dyshuari besohet se ka bashkëpunuar me inteligjencën ruse nga nëntori i vitit 2020 dhe të paktën një herë u ka dhënë agjentëve rusë dokumente të lidhura me punën e tij, në këmbim të parave.

Arrestimi është rezultat i hetimeve të përbashkëta nga autoritetet gjermane dhe ato britanike dhe gjykata pritet të vendosë për masën e paraburgimit ndaj të dyshuarit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’