Gjermania voton sot për të zgjedhur kancelarin e ri! Steinmeier: jovotuesit i lejojnë të tjerët të vendosin për ta

 

Që në orët e para të mëngjesit qytetarët gjermanë i janë drejtuar qëndrave të votimit, për të shprehur vullnetin e tyre me votë në lidhje me pasardhësin e kancelares Angela Merkel e cila ka vendosur të tërhiqet pas 16 vitesh në krye të vendit. 60.4 milionë gjermanë do të zgjedhin sot 598 anëtarët e Bundestagut, në legjislaturën e 20.

Ndër të parët që e shfrytëzoi këtë të drejtë ishte Presidenti gjerman Frank Ëalter Steinmeir i cili u bëri një apel të gjithë qytetarëve për të marrë pjesë në këtë proces demokratik.

“Çdo votë ka rëndësi, vota juaj është e vlefshme. Prandaj ju bëj thirrje, shkoni dhe votoni sot! Kush merr pjesë do të dëgjohet, kush nuk voton lejon të tjerët të vendosin për ta", tha Steinmeier, thirrje të cilës i janë bashkuar edhe Armin Laschet, Olaf Scholz and Annalena Bearbock.

Sondazhet e fundit tregojnë se gara do të jetë tejet e ngushtë, por që i japin qendrës së majtë SPD një epërsi të ngushtë ndaj konservatorëve të Merkel. Por një gjë është e qartë, kushdo që fiton do të duhet të krijojë një koalicion. Tri janë partitë që mund të sigurojnë vende të mjaftueshme në parlament për të formuar koalicion dhe të zgjedhin kancelarin e ardhshëm, CDU, SPD dhe të Të Gjelbërit.

Sa i përket koalicioneve pesë janë kombinimet e mundshme, të e mertuara në bazë të ngjyrave: 

Koalicioni Semafor SPD, FDP dhe të Gjelbërit;

Koalicioni Xhamajka CDU FDP Të gjelbërit;

Koalicioni Kenia CDU/CSU SPD dhe të Gjelbërit;

Koalicioni Gjermani SDU/CSU, SPD dhe FDP;

Koalicioni kuq-jeshil SPD Të majtët dhe të Gjelbërit.

Sa i përket emrave të pasardhësve të Merkel, janë tre emra të mundshëm:

Armin Laschet, kryeministri i shtetit më të populluar të Gjermanisë, Nordrhein-Ëestfalen është kandidati i CDU për të pasuar Angela Merkel në detyrën e kancelarit të Gjermanisë. 60-vjeçari me profesion jurist dhe gazetar, është një politikan gazmor dhe i përzemërt që flet me një theks rajonal dhe ndihet rehat duke theksuar bipartizmin dhe miqësinë.

Olaf Scholz, është kandidati I Social demokratëve, I cili kryeson aktualisht në sondazhe dhe shpreson t’i japë fund sundimit 16-vjeçar konservator. Ish-kryetar i Bashkisë së Hamburgut dhe aktualisht ministër i Financave, Scholz kryeson në sondazhe dhe ka dalë fitues i debateve televizive me rivalët e tij.

Udhëheqësja e Partisë së Gjelbër, Annalena Baerbock vazhdon ende të besojë se mund të bëhet kancelarja e parë e Gjelbër e Gjermanisë . Sipas sondazheve, partia Të Gjelbërit renditen të tretët pas SPD dhe CDU.  Pas akuzave për plagjiaturë dhe pasaktësi të CV-së, mbështetja për Baerbock ra me 12 pikë përqindje, por partia e saj e mbështeti në çdo moment.

Zakonisht është partia e koalicionit me më shumë vende në Bundestag ajo që zgjedh kancelarin. Por ndërtimi i koalicionit kërkon kohë pasi partitë duhet të bien dakord për bazat e përbashkëta dhe të merren vesh për emërimet ministrore.

Kur arrihet një marrëveshje, anëtarët e parlamentit të sapozgjedhur votojnë për të miratuar kancelarin e ri. Ndaj kancelaren Merkel do ta shohim në krye të detyrës deri në momentin kur Bundestagu të zgjedhë pasuesin e saj.


Lajmi kryesor:

Mbyllet votimi në Gjermani, pjesëmarrje më e lartë se në 2017! CDU/CSU dhe SPD 'kokë më kokë'! Kandidati i partisë së Merkel: E dinim që gara do të ishte e ngushtë! Scholz: Le të presim


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

'Kadastra e Durrës të shkrihet totalisht', Ministria e Drejtësisë: Shkelje flagrante të ligjit! Sinkronizim perfekt nga drejtori te nëpunësit, i kallëzuam në prokurori