Gjikondi: Jo Beleri dhe Micotaqis por Berisha dhe Meta janë Hamzajt e Shqipërisë!

Gjikondi: Jo Beleri dhe Micotaqis por Berisha dhe Meta janë Hamzajt e Shqipërisë!

Meta dhe Berisha

E shëmtuar kjo që  po ndodh mes Shqipërisë  dhe Greqisë . Është  një  ngjarje që  mban në  barkun e saj çdo personazh pervers dhe jo, të  epokës sonë . Marrëdhëniet e Shqipërisë  me Greqinë  historikisht kane qenë  të  brishta, historikisht kane qenë  si një  litar cirku ku akrobati duhet të  jetë  shumë  i kujdesshëm pasi dhe një  fllad i lehtë  mund ta gremis në humnerë. Aktualisht ky litar që  lidh dy shtetet është  duke u tundur artificialisht nga njëri kah. Por as kjo sdo ish e mundur pa ndihmën e dy të  pandëshkuarve recitiv Berisha Meta.

Ti ofrosh shqiptarve për Kryetar një  personazh të  dënuar me burg “për nxitje dhe urrejtje kombëtare” si dhe të  hetuar për vrasjen e dy bij nënash ushtarë  në Masakrë n e Peshkë pisë  (dosje e zhdukur ne vitet 97) doemos që  do vinte kjo situatë ku do bashkoheshin interesat antishqiptare. Dikush e ngre topin e dikush e zhyt. Të  gjithë  skanë  të  njëjtin qëllim, interes po !

E paprecedent qe 3 nga Kryebashkiakët më  në  zë  të  Greqisë , mbajtën vrapin në  Himarën shqiptare dhe jepnin leksione demokracie, “demokracie” duke cënuar rendin dhe stabilitetin kombë tar të  vëndit fqinj. Cënimi është  i pastër, pikërisht kur ata pretendonjë  të  ndërhyrjnë  në  një  nga tre pushtetet që  sanksionon Kushtetuta, atë  të  Drejtësisë . Ndërkohë  tjetër mendim kanë  kur Kroacia këto ditë  ju ka kërkuar lirimin e tifozeve të  saj nga drejtësia greke. Dmth bëj si them unë  por mos bëj si bëj unë . Por e ripërsëris pa Berishën dhe Metën kjo që  po ndodh nuk do ishte e mundur. Pasi armiqtë  e Shqipërisë  kanë  folur përherë  shqip. Dhe kjo me vepra faktike si rasti i fundit me Belerin.

Shqpëria tashmë  është  në  një  krizë  të  panevojshmë  me fqinjin e saj mijëra vjecar, krizë  e cila në  rast se nuk administrohet me heshtje dhe qetë si mund të  sjellë  pasoja si ajo që  dikur u quajt fshesa greke, dhe për cudi ka ndodhur përgjatë qeverisjes së  “ciftit simpatik” Berisha Meta. Po atë herë  nuk konvertonin interesat personale të  këtij cifti me ato sovraniste të  Greqisë  zyrtare.

Takimi i stisur i Micotaqis (ate ndjesi të  jep) ka nxjerrë  zbuluar edhe krizën mes faktorit shqiptar. Personazhe që  mbahen fort mbas shkopit të  sovranizmit dhe kanë  cuar vite dritë  larg bashkimin kombëtar kanë  rendur të  mirëpresin ftesën e Kryeministrit grek pikërisht në  këto ditë  të  nxehta mes Shqipërisë  dhe Greqisë . Ekuacion me shumë  të  panjohura politika shqiptare në  trojet tona.

Acarimi i Micotaqis me kompani të  bën të  mendosh që  Beleri për ta nuk paska qënë  thjesht një  krybashkiak i një  bashkie të  vogël si Himara, por ka qënë  luga e këpucës ku do hynte këmba e tyre ambicioze, ndërkohë  gjithë  kjo gjurulldi nuk do ishte bërë  e mundur pa kontributin e Berishës dhe Metës, të  cilët tani fërkojnë  barkun se si cënohet sovraniteti dhe interesat e shqiptarve këtej dhe andej kufiri. Po normalisht përherë  kështu ka ndodhur sidomos me sërën e tyre. Si epilog tani kemi ekuacionin me këto elementë , Belerin e dënuar me burg për nxitje dhe urrejtje kombëtare, e kandidojnë  Berisha Non Grata dhe Meta sovranisti, me 19 vota zarfesh, autobuzash dhe pensionesh greke (kështu është  kur shteti shqiptar fle të  madhin) diferencë, Beleri nga burgu bën si hero I persekutuar, dhe kërkon të  mbrojë  tokat shqiptare nga shqiptarët, ndërkohë  kemi hyrje daljen e dishepujve të  demokracisë  dhe ortodoksisë  greke që  nuk vijnë  ti shpalosin kë to flamuj vlerash por përkundrazi. Dhe në  fund kemi sovranistin nga Kosova që shkon aty ku vetëm shqip nuk flitet.. përkundrazi. Me pak fjalë , një  ekuacion që  At Gjergj Fishta 100 vjet më  parë  ja ka ditur sekretin kur ka shkruajtur se :

Troç Dy Fjalë  Kombit Mbarë

Sy Me Sy Me Ja Than Deshta

Ma Zor Mblidhen Dy Shqiptar

Sesa Mblidhet Nji Thes Me Pleshta

Kur nuk është  Kombi në  plan të  parë  por plackitja e tij morale dhe materiale ngjarjet si kjo e Himarës përherë  do jenë  porta ku hyn derri dhe dosa pa teklif.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • LORA: 19/08/2023 10:23

  Drejtesia shqiptare duhet te beje ekzaktesisht detyren,,,,dhe keshtu zgjidhet paq edhe ekuacioni me shume te panjohura i dyshes kusaro-kriminale dhe antishqiptare te perbetuar ,salike . TUNG.

  Përgjigju
 • Maduba: 19/08/2023 00:24

  Respekte

  Përgjigju
 • beni: 18/08/2023 20:21

  a kjo po, kjo ta mbush mendjen. kjo eshtge nje nga pushket qe leshon rama ne publik, por kjo ne fakt merr kot dhe sdi ca thote

  Përgjigju
  • Populli: 19/08/2023 00:31

   Skuptove gje ti vlla??? Po ta permbledh un me dy rreshta thjeshte dhe paster -Me RQ gjakprishur se Sali Sy bolja dhe Ilir Skrakar hajduti me gjith pragun e tyre nuk ka pa kombi Shqiptar fut dhe Albyth Kurtin ne kllapa dhe ja ku u kompletua

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?