Gjirokastër, rikthehen rrëshqitjet tek ‘Kodra e Shtufit’! Specialisti: Nuk ka rrezik për ndërtesat

Pak më shume se katër vite nga rrëshqitja masive e dheut në lagjen “Kodra e Shtufit” të Gjirokastrës, problematika shfaqet sërish në këtë zonë. Reshjet e dendura të një natë më parë shkaktuan rrëshqitjen e një segmenti rrugor.

Specialisti i shërbimit gjeologjik Adem Draçi që monitoroi nga afër situatën tha se nuk ka rrezik për banesat pranë, ndërsa do të kryhet studimi për ndërhyrjet e duhura nga Bashkia e Gjirokastrës.

“Është shembur një sipërfaqe e kufizuar. Nuk ka rrezik për ndërtesat, por është i nevojshëm bllokimi i qarkullimit në këtë aks, deri në riparimin e plotë të rrugës”, tha Draçi.

Shkak mbeten ndërtimet pa kriter në një zonë të prekur nga erozioni, ndërsa banorët thanë se ndihen të frikësuar.

‘Po ndihemi shumë të frikësuar! Po nuk morën masa shumë keq jemi’.- u shpreh një qytetar.

Ndërtimet e viteve të fundit në këtë zonë problematike, ku deri në fillim

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 24/11/2022 01:45

    E thote dhe vete emri /Kodra e Shtufit/ se nga cfare materiali eshte e perbere kodra.Shtufi eshte si rere,shume i rreshqitshem.Banoret me mire te largohen pergjithemone nga aty se sa te perjetojne kete tmerr pa fund.Sado nderhyrje te behen,shtufi eshte shtuf.Disa vende e zona natyra i ka bere qe te mos jetohet ne to,t'i takojne vetem asaj,por sot njerezit nuk e respektojne as natyren ,as ligjet e saj dhe ja pasojat.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

‘Ta kisha kap unë nga fyti, s’e lëshoja’, habit Flamur Noka: Skenari ishte që të vritej agresori dhe të shpërthente dhuna

‘Ta kisha kap unë nga fyti, s’e lëshoja’, habit Flamur Noka: Skenari ishte që të vritej agresori dhe të shpërthente dhuna