GJKKO dhe Gjykata e Tiranës shtyjnë seancat! Priten ngërçe dhe probleme sa i përket afateve

GJKKO dhe Gjykata e Tiranës shtyjnë seancat! Priten ngërçe dhe probleme sa i përket afateve

 

1716047604_spak.JPG

GJKKO dhe Gjykata e Tiranës kanë shtyrë seancat që ishin përcaktuar për ditën e sotme, duke iu bashkuar bojkotit të seancave që po bëhet në vend.    

Këshilli i Përgjithshëm i Dhomës së Avokatisë në mbledhjen e së martës, 4 qershor vendosi të bojkotojë seancat gjyqësore për datat 5,6 dhe 7 qershor, duke përjashtuar seancat për masat e sigurisë.

Në Gjykatën e Posaçme Antikorrupsion këtë të mërkurë 14 seanca ishin paracaktuar për tu zhvilluar, ku pritet shtyrja e tyre për një datë tjetër', informon gazetarja e Report Tv Ketio Banushi.

Ndërsa, në Apelin e Posaçëm janë 7 seanca, në 2 prej të cilave shqyrtohen kërkesat e të pandehurve për ndryshim apo revokim të masës së sigurisë.

Ndërkohë, në Gjykatën e Tiranës janë 23 të tilla, përfshirë seancat për masa sigurie dhe të tjerat që janë në gjykim.

Shtyrja e seancave mund të shfaqë ngërçe, por edhe probleme sa i përket afateve.

Kreu i dhomës së Avokatisë Maks Haxhia në mbledhjen e së martës shprehu qartë se avokatët të cilët do marrin pjesë në seancat gjyqësore, duke përjashtuar ato për masat e sigurisë, do cilësohet shkelje e rendë dhe do vihen në lëvizje Komiteti disiplinor, i cili do marrë masa deri në heqjen e licencës.

Vendimi për të bojkotuar seancat për 3 ditë erdhi pas dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, i cili ndonëse ka kaluar një javë nga ngjarja e rëndë, është ende në rrezik për jetën.


Lajmi kryesor:

Dhuna ndaj Sokol Mëngjesit, avokatët nga sot 3 ditë bojkot seancave gjyqësore në të gjitha gjykatat! Mbahen vetëm masat e sigurisë


S.B/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Bëri fushatë kundër gjuhës ruse, ekzekutohet me plumb në kokë ish-deputetja ukrainase

Bëri fushatë kundër gjuhës ruse, ekzekutohet me plumb në kokë ish-deputetja ukrainase