Gjobitën padrejtësisht me 400 mijë lekë një dyqan fruta-perimesh në Fier, arrestohet një nga inspektorët e AKU-së, një tjetër pezullohet nga puna

Gjobitën padrejtësisht me 400 mijë lekë një dyqan fruta-perimesh në Fier, arrestohet një nga inspektorët e AKU-së, një tjetër pezullohet nga puna

Pronari i dyqanit në Fier që denoncoi dy indpektorët e AKU-së në Njësinë Antikorrupsion

FIER- Një nga inspektorët e AKU-së në Fier që gjobitën padrejtësisht një dyqan fruta-perimesh me 400 mijë lekë është arrestuar. Në pranga ka rënë Mirel Koci, 48-vjeç, ndërsa inspektorja tjetër D. S., 33 vjeçe është przulluar nga detyra dhe i është dhënë masa 'detyrim paraqitjeje'. Ndaj Kocit rëndon vepra penale "Shpërdorim detyre" dhe "Falsifikimi i dokumenteve".

Kujtojmë që ky rast, ku dy inspektorët i kishin vënë gjobën padrejtësisht tregtarit u bë me dije nga ministri i drejtësisë Ulsi Manja, pasi vetë qytetari që kishte në pronësi dyqanin e kishte denoncuar këtë rast në njësinë Antikorrupsion.

Pronari i dyqanit të frutave-perimeve, Edmond Metushi ka thënë se gjoba e vendosur padrejtësisht ndaj tij nuk është hequr, por rezulton se duhet paguar. Ai ka bërë thirrje që drejtësia të veprojë, teksa ka pohuar se ka hapur një proces gjyqësor.  Ngjarja ka ndodhur më 14-15 shtator 2021, ndërsa Metushi akuzon inspektorët e AKU se i kanë falsifikuar firmën, pasi ai nuk ka firmosur kurrë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë