Gjoks pule në salcë limoni nga zonja Albana

Gjoks pule në salcë limoni, një recetë e thjeshtë plot shije

Përbërësit:

  • 500 gr gjoks pule
  • 2 limonë
  • Niseshte misri
  • Koriandër për shije
  • 1 lugë gjalpë
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht ndajmë gjoksin e pulës dhe e presim në copëza. I pudrosim me niseshte misri duke u kujdesur që e gjithë sipërfaqja e copëzave të pulës të jetë e mbuluar mirë. Vendosim në një tigan gjalpin dhe sapo të tretet vendosim copat e pulës dhe i skuqim mirë. Pas 7-8 minuta shtojmë lëngun e shtrydhur të dy limonave dhe e lemë gatimin 2-3 minuta të tjera derisa masa e lëngshme të bëhet pak kremoze. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe në fund shtojmë koriandër të grirë.    

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Apeli i GJKKO-së lë në fuqi dënimin me 2 vite burg për Fredi Belerin, Ambasadorja greke:  Pati parregullsi, të lejohet të marrë pjesë në seancën e PE

Apeli i GJKKO-së lë në fuqi dënimin me 2 vite burg për Fredi Belerin, Ambasadorja greke: Pati parregullsi, të lejohet të marrë pjesë në seancën e PE