Gjumë jo të mjaftueshëm? Mund të shkaktojë vështirësi në ecje

Gjumë jo të mjaftueshëm? Mund të shkaktojë vështirësi në ecje

Foto ilustruese

A e dinit se mungesa e gjumit mund të shkaktojë probleme në ecje?

Një studim i fundit i publikuar në Scientific Reports vërejti se si nivelet e ndryshme të mungesës së gjumit ndikojnë në ecjen , në procesin e ecjes dhe ekuilibrit. Studiuesit rekrutuan 30 studentë për këtë studim, sepse rreth 40 për qind e tyre vlerësohet se flenë më pak se gjashtë orë çdo natë. Kjo mund të ndikojë në vëmendjen dhe fokusin e një personi, të cilat janë thelbësore për të ecur pa probleme.

Pjesëmarrësit nuk kishin ndonjë çrregullim të gjumit, ecjes ose ekuilibrit të diagnostikuar më parë. Atyre iu kërkua të ndiqnin rutinat e tyre normale të përditshme për dy javë. Autorët e studimit monitoruan ritmin e ecjes së studentëve dhe modelet e gjumit gjatë kësaj kohe. Më pas, studiuesit i ndanë në mënyrë të barabartë studentët në tre grupe.

Studentët që flinin fundjavës për të kompensuar humbjen e gjumit gjatë javës u konsideruan Grupi i Kontrollit (CG). Ata që pushonin mjaftueshëm gjatë ditëve të javës dhe nuk kishin nevojë të kompensonin mungesën e gjumit njiheshin si grupi i kufizimit kronik të gjumit (SCR). Grupi i tretë i studentëve u quajt grupi i privimit akut të gjumit (SAD). Studentëve të SAD iu kërkua të vinin në laboratorin e studiuesve të enjten në mbrëmje dhe të qëndronin zgjuar deri në mëngjes.

Atë mëngjes të së premtes, secilit prej 30 studentëve iu kërkua të ecnin në një pistë dhe të koordinonin hapat e tyre me ritmin e një tingulli të caktuar.

Autorët e studimit matën më pas se sa mirë dolën studentët nga secili grup në këtë test të ecjes. Ky test u përdor për të forcuar mënyrat se si mungesa e gjumit mund të ndikojë në aftësitë e ecjes së një personi.

Rezultatet treguan se ata nga grupet CG dhe SAD kishin më shumë gjasa të kishin ulje në ekuilibrin e tyre të ecjes dhe kontrollin e përgjithshëm të ecjes. Studentët nga grupi SCR treguan rezultate më të mira duke bërë testin e ecjes sepse nuk ishin të përgjumur, dhe kjo i lejoi ata të kishin një nivel më të madh të përqendrimit dhe vëmendjes kur përfundonin këtë ushtrim. Studiuesit arritën në përfundimin se privimi i gjumit mund të ndikojë në mënyrën se si ecni.

Ndërsa ky studim është kryer për studentët e kolegjit, ai është i zbatueshëm edhe për të rriturit e moshuar. Ndërsa plakemi, ekuilibri dhe çështjet që lidhen me ecjen mund të jenë një faktor që kontribuon në rëniet. Përtej ecjes, mungesa e gjumit është treguar gjithashtu se rrit rrezikun e zhvillimit të demencës dhe sëmundjeve të tjera kronike , duke përfshirë diabetin dhe presionin e lartë të gjakut. Fjetja shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë mund t'ju ndihmojë të shmangni problemet me ecjen dhe problemet serioze shëndetësore me kalimin e kohës. Për fat të mirë, ka disa mënyra të thjeshta që mund ta bëni këtë në mënyrë natyrale!

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Eriksen rikthehet me gol në Evropian dhe vendos rekord, Danimarka barazon 1-1 me Slloveninë

Euro 2024/ Eriksen rikthehet me gol në Evropian dhe vendos rekord, Danimarka barazon 1-1 me Slloveninë