Gjuriç: Albin Kurtit nuk i intereson paqja dhe stabiliteti në rajon

"Është e qartë se te drejtuesi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër të Kosovës Albin Kurti është “një dëshirë e vdekur për çdo dialog dhe, si një politikan i së kaluarës, i painteresuar për paqen dhe stabilitetin në rajon, si dhe një të ardhme më të mirë si për popullin shqiptar ashtu edhe për atë serb.

Kështu tha drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriç.

Në një njoftim për shtyp, ai vlerësoi se “duke mos e pranuar Asociacionin e komunave  serbëve, Kurti mohon drejtpërdrejt Bashkimin Evropian, përmes të cilit u arrit Marrëveshja e Brukselit, transmeton Klan Kosova.

Sipas Gjuriçit, “Prishtina, për gjashtë vjet e gjysmë të plotë, ose 78 muaj, 338 javë ose 2,371 ditë, nuk arriti ti përmbushë detyrimet e marra nga ajo marrëveshje”.

Ndërsa Zëvendëskryeministrja serbe Zorana Mihajloviq tha sot se kreu i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, me deklaratën se “Asociacioni i Komunave Serbe ka vdekur” është thjesht duke kërkuar një justifikim për të vonuar vazhdimin e dialogut me Beogradin.

 “Asociacioni i Komunave Serbe nuk është një projekt serb, por një marrëveshje midis Beogradit dhe Prishtinës e arritur nën kujdesin e Bashkimit Evropian, ashtu si prezantimi i taksës së njëanshme të Prishtinës që është dënuar nga e gjithë bota”, shtoi ajo.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Proka: 22/10/2019 12:52

    E mo Gjuriq Albini ju njefe juve cetnikeve kriminele. Ju tani keni nje problem qe nuk mund ta zgjidhni dhe koha po ju kalon,ekonomikishte jeni te rene pertoke,ju nevojiten milionat Euro qe te paguani pensionet ne servi dhe 2 miliarde shqiptareve ne Kosove,plus demet e Luftes .Albini ka vizion, eshte politikani me i forte ne Ballkan, ka vuajtur neper burgjet kriminale cetnike per te drejtat e Shqiptareve dhe e dine si merrni fryme, tani Albini eshte kandidate per Kryeminister te Kosoves do ju deklasoje,vete do ikni drejte maleve te Karpateve nga keni ardhur.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Dëbora 'vesh' malet e Kukësit, Rruga e Kombit e lirë për qarkullimin e mjeteve