Gjykata Administrative rikthen koncesionin 457 milionë euro Thumanë-Kashar, urdhëron qeverinë të miratojë kontratën me Gener 2

Gjykata Administrative rikthen koncesionin 457 milionë euro Thumanë-Kashar, urdhëron qeverinë të miratojë kontratën me Gener 2

Segmenti Thumanë-Kasharë

Gjykata Administrative e Apelit ka vendosur të rikthejë koncesionin anuluar për ndërtimin e segmentit Thumanë-Kashar, me vlerë 457 milionë euro. Trupa gjykuese e përbërë nga Rilinda Selimi, Altina Nasufi dhe Blerona Hasa kanë rrëzuar urdhrin e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, të datës 25 janar 2019, për ndërprerjen e koncesionit Thumanë-Kashar.

Ministria e Infrastrukturës e anuloi koncesionin për mungesë fondesh. Por, ky vendim është hedhur poshtë nga gjykata në fund të muajt korrik 2021, në bazë të një padia të kompanisë së kontraktuar Gener 2.

Krahas rrëzimit të urdhrit të anulimit, Gjykata urdhëron gjithashtu Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë që të dërgojë në qeveri për miratim kontratën koncesionare me kompaninë Gener 2 për ndërtimin e segmentit rrugor. Vendimi i Apelit mund të ankimohet në Gjykatën e Lartë.

M.Q.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Holta: 07/09/2021 02:48

  C'MUTIN DO GJYKATA ADMINISTRATIVE ME KETE KONCESION KUR MINISTRIA E ANULLON PER MUNGESE FONDESH,,,,,MOS NDOSHTA KETA TRE GJYQTARET DO PAGUAJNE 457 MILION EURO NGA XHEPAT E TYRE...keta tre gjyqtaret duhen arrestuar nga SPAKU ne fragrance. ....

  Përgjigju
  • Oglio: 07/09/2021 07:00

   Ju femrat e keni mendjen tek parfumet moj moter, jo “fragrance” por “flagrance”…

 • Ed Rama: 06/09/2021 18:25

  Me e bo ket rrugen shpejt balluke se o mo e rendesishmja ne Shqipni boll e pastrove tunelin.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

OBSH: 90% e popullsisë në botë kanë imunitet ndaj Covid-19

OBSH: 90% e popullsisë në botë kanë imunitet ndaj Covid-19