Gjykata e Londrës vendos ekstradimin drejt SHBA të Julian Assange! Tashmë fati i themeluesit të WikiLeaks është apeli

Gjykata e Londrës vendos ekstradimin drejt SHBA të Julian Assange! Tashmë fati i themeluesit të WikiLeaks është apeli

Julian Assange

LONDËR-Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange është vetëm një hap më afër ekstradimit në Shtetet e Bashkuara, ku ai pritet të gjykohet për akuzat e Spiunazhit, pasi një gjykatë në Londër i dërgoi urdhrin e dorëzimit të tij qeverisë britanike për miratim.

Gjykata lëshoi ​​një urdhër zyrtar ekstradimi në një seancë dëgjimore sot, duke e lënë Sekretaren e Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel të vuloste transferimin e tij në SHBA pas një përplasje ligjore prej vitesh. Tashmë fati i Assange është në dorën e apelit.

Ai kërkohet në SHBA për 18 akuza penale pasi WikiLeaks publikoi mijëra dosje të klasifikuara dhe kabllograme diplomatike në vitin 2010. Nëse shpallet fajtor, Assange përballet me 175 vjet burg.

Assange iu bashkua seancës praktikisht nga burgu Belmarsh i sigurisë së lartë në Londër, ku ai mbahej që kur u tërhoq zvarrë nga ambasada e Ekuadorit në Londër tre vjet më parë.

Ekstradimi i tij ka qenë subjekt i shumë çështjeve gjyqësore që nga arrestimi i tij, i cili u bë pasi Assange kërkoi strehim diplomatik në ambasadë për shtatë vjet.

Në janar 2021, një vendim i gjykatës së magjistraturës zbuloi se Assange nuk mund të ekstradohej pasi do të ishte cenim i drejtave, për shkak të shëndetit të tij mendor.

Por Gjykata e Lartë e rrëzoi atë vendim në dhjetor, duke thënë se Assange mund të ekstradohej në SHBA në bazë të garancive të dhëna nga qeveria amerikane për trajtimin e tij atje.

Këto përfshinin premtimet se Assange nuk do t'i nënshtrohej "masave të posaçme administrative" dhe as nuk do të mbahej në një burg të sigurisë maksimale para ose pas gjyqit.

Assange muajin e kaluar u martua me partneren e tij afatgjatë Stella Moris brenda burgut Belmarsh.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Makiwa71: 20/04/2022 14:32

  I shkreti assagne tash po e tredhin e s'kan me e lan me pa as dritën e diellit, e ka me vdek në burg.Fatkeqësisht kjo asht Amerika " simboli dhe fanari i demokracisë"

  Përgjigju
 • Tata: 20/04/2022 14:12

  Kur nje politik anarshie e nje kapitalizmi perandorak agresiv arrin ketu,KUSH KA NDERGJEGJE NUK E QUAN DEMOKRACI. Wikileaks nuk shpifi asgje,tregoi krimet e verteta,por askush se do te verteten. Ky eshte fundi paqes dhe njerezimit

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!