Gjykata pezulloi Armand Dukën nga drejtimi i FSHF, delegatët e tij pranojnë në prokurori: Nuk jemi të regjistruar te tatimet! (Si u falsifikuan dokumentet)

Gjykata Penale e Tiranës pezulloi dje Armand Dukën nga ushtrimi i detyrës si president i Federatës Shqiptare të Futbollit. Po për çfarë shkeljeje është marrë kjo masë nga gjykata?

Nga hetimet e deritanishme ka rezultuar se në disa nga dosjet e ekipeve ka një numër më të vogël lojtarësh të federuar, krahasuar me atë të deklaruar në sistemin "Comet", i cili është sistemi që merret për bazë në lidhje me gjenerimin e të dhënave zyrtare për numrin aktiv të lojtarëve të federuar.

Numri i lojtarëve të federuar është përcaktues sipas statutit të FSHF dhe Shoqatave Rajonale të Futbollit për përfaqësimin në asamblenë e përgjithshme nga delegatët e çdo shoqate apo klubi pjesëtar. Konkretisht, në bazë të nenit 28, pika 4 të statutit të SHRFT citohet se "...secili delegat ka të paktën 1 votë në asamblenë e përgjithshme. Për efekt përfaqësimi, çdo anë-tari do t'i atribuohet edhe nga një delegat për çdo 100 lojtarë të licencuar që marrin pjesë në garat rajonale të të gjitha niveleve. Vetëm delegatët e pranishëm kanë të drejtë vote. Votimi me prokurë ose me letër përfaqësimi nuk lejohet...".

Duke qenë se numri i lojtarëve të federuar sipas sistemit "Comet" nuk korrespondon me atë faktik në dosjet e klubeve, lind dyshimi se mund të jenë shtuar/regjistruar fiktivisht lojtarë të cilët nuk kanë kartelat përkatëse në dosjet e ekipeve.

Shkelje janë regjistruar edhe gjatë zgjedhjeve në Shoqatë Rajonale Tirana, ku rezulton se 40 prej atyre që ishin në ditën e votimit, ku në garë ishin Krenal Alimehmeti dhe Eduart Prodani, se nuk janë riregjistruar pranë organeve tatimore. Këtë fakt ata e kanë pranuar teksa janë pyetur në prokurori.

Sipas deklarimeve të tyre, ka rezultuar se një numër i delegatëve janë të punësuar në formë vullnetare ose duke mos qenë të deklaruar pranë organeve tatimore, në këto shoqata duke e bërë të pa mundur lidhjen e tyre direkte me shoqatat në zbatim të statutit të SHRF-Tiranë.

Pas skandaleve të fundit dhe akuzave për manipulim të zgjedhjeve, Gjykata Penale e Tiranës pezulloi dje Armand Dukën nga ushtrimi i detyrës së Presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit. Armand Duka rrezikon të ndiqet penalisht, ndërsa akuzohet për falsifikim dokumentesh dhe shpërdorim detyre. Pas këtij vendimi të Gjykatës, Armando Duka u tërhoq nga zhvillimi i zgjedhjeve të 2 marsit, duke njoftuar shtyrjen e zgjedhjeve.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Aqbs: 02/03/2022 05:32

    Si eshte e mundur qe nje “dhelper” qorre dmth, si Duka te “lundroje” kaq afer hundes kryeministrore dhe te mos “nuhatet”? Erjon churva e nuhati mire.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Rishfaqet COVID në Berat, shefi i repartit infektiv: Nuk kanë munguar rastet edhe te fëmijët! Grumbullimet duhet të shmangen