Gjykata Speciale refuzon kërkesat për liri me kusht të Thaçit, Krasniqit e Selimit

 Gjykata Speciale refuzon kërkesat për liri me kusht të Thaçit, Krasniqit e Selimit

Gjykata Speciale e Hagës ka refuzuar kërkesat e avokatëve për lirimin me kusht të Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, pasi sipas gjykatësit Nicolas Guillou argumentet e paraqitur nga palët mbrojtëse janë të pamjaftueshme.

Të parit të cilit i është refuzuar kërkesa për lirim ishte ish-kreut të PDK-së Kadri Veseli.

Me 5 Nëntor të vitit ntë kaluar Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi dhe Kadri Veseli gjenden në paraburgim të Hagës të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës dhe në vitet e para të pasluftës. Ata janë njohur me akuzat ndërkohë që gjyqi mund të zgjasë me vite.

/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kryeministri Rama në Stamboll, takon presidentin Erdogan! I pranishëm në TRT World Forum, do diskutohet mbi axhendat globale dhe rajonale

Kryeministri Rama në Stamboll, takon presidentin Erdogan! I pranishëm në TRT World Forum, do diskutohet mbi axhendat globale dhe rajonale