Goditet rrjeti drogës Itali-Shqipëri
 -Hollandë, 15 në pranga/ VIDEO

Goditet rrjeti drogës Itali-Shqipëri<br /> -Hollandë, 15 në pranga/ VIDEO
Në orët e para të mëngjesit të sotëm policia italiane e qytetit të Olbias në bashkëpunim me atë të Kaljarit në provincën e Sardenjës ka ekzekutuar urdhër arresti ndaj 13 personave të akuzuar për trafik ndërkombëtar të drogës mes Italisë-Hollandës e Shqipërisë. Gjithashtu janë lëshuar urdhër arrestimi ndërkombëtar për 4 persona që ndodhen jashtë territorit italian.

Mediat italiane bëjnë me dije prej vitit 2013 e deri më 2015 policia italiane ka sekuestruar 18 kg kokainë, 4 kg heroinë e 1 kg marijuanë me vlerë tregu rreth 2 milionë euro. Janë sekuestruar gjithashtu dhe një pistoletë e kalibrit 6.35 e cila ka rezultuar e vjedhur, 30 mijë euro cash, e disa makina luksoze.

Sipas mediave për të transportuar drogën , banda përdorte truke të inxhinierisë mekanike, duke e futur drogën në pjesë të thella të automjeteve sa ishte e vështirë të zbulohej.

Hetimi tregon ekzistencën e një grupi criminal të përbërë nga 23 persona,6 prej të cilëve janë në burg. Ndërsa të arrestuarit janë shtetas Italian shqiptar dhe rumun. 

Hetimet e këtij operacioni kanë nisur në verë të vitit 2013 në koordimin me drejtorinë antimafia të qytetit të Kaljarit, të cilat kanë zbuluar një organizatë kriminale që importonte në Itali e kryesisht në tregun e Kosta Smeraldës sasi të mëdha droge të tipit kokainë, heroinë e marijuanë.


  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Berisha: Regjimi i Ramës përmbyset me forcë konservatore të qendrës së djathtë! PD ishte kthyer në OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore

Berisha: Regjimi i Ramës përmbyset me forcë konservatore të qendrës së djathtë! PD ishte kthyer në OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore