Goditet rrjeti i trafikut të drogës në Santorini, 4 shqiptarë të arrestuar

Goditet rrjeti i trafikut të drogës në Santorini, 4 shqiptarë të arrestuar

Droga e sekuestruar

Një organizatë kriminale që ushtronte aktivitet në furnizimin, magazinimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike në Santorini është goditur nga policia greke. Si pasojë e operacioni u arrestuan 4 shtetas shqiptarë që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Operacioni i policisë greke është zhvilluar në shkallë të gjerë në ishullin e Santorinit. Sipas mediave greke, rrjeti kriminal ishte i strukturuar dhe i organizuar në mënyrë hierarkike, duke siguruar funksionimin e pandërprerë të të gjitha fazave të veprimtarisë (furnizimi, magazinimi, falsifikimi, standardizimi dhe trafikimi). 4 shqiptarët e arrestuar ishin të moshës 26, 30, 36 dhe 24 vjeç.

Rolet e anëtarëve të organizatës ishin të ndara si më poshtë:

 -26-vjeçari ishte drejtuesi i organizatës, përgjegjës për orientimin e plotë të anëtarëve të tjerë për transportin e drogës nga Athina në Santorini, standardizimin dhe ruajtjen e sasive në vende të fshehta në ishull për të; shpërndarja përfundimtare në klubet e natës në ishull ose tek trafikantët e tjerë.

-30-vjeçari ishte nëndrejtues, duke marrë pjesë aktive në drejtimin dhe organizimin e qarkut me fokus menaxhimin e të ardhurave të tij dhe përfitimet e pritshme.

-36-vjeçari mori përgjegjësitë e drejtuesit dhe nëndrejtuesit të organizatës, kur ndodheshin larg në vendin e origjinës.

- 30-vjeçari ishte përgjegjës për transportin e drogës nga Athina në Santorini.

- 24-vjeçari ishte përgjegjës për gjetjen e lëndës narkotike dhe për “rekrutimin” e transportuesve të organizatës.

Pas përdorimit të duhur të informacionit, krijimit të profileve të anëtarëve të përfshirë në organizatë dhe verifikimit të ambienteve me të cilat ata ishin të lidhur, u kryen kontrolle të synuara në një magazinë dhe në tre shtëpi, ku u gjetën dhe sekuestruan:

   *336 gram kokainë,

   *2.043 gram kanabis i papërpunuar,

   *295 tableta ECSTAZY,

   *pistoletë,

   *60 fishekë,

   *thikë,

   *shumat prej 24,890 euro, 9,050 pesos uruguaiane, 182 dollarë amerikanë, 100 dollarë australianë dhe 5 paund britanike,

   *3 peshore elektronike,

   *pajisja elektronike e vakumit të ajrit dhe formulimit të barnave,

   *pako të shumta najloni dhe

   *7 automjete si mjete për kryerjen e veprave kriminale të unazës (dy furgona për transportin e turistëve, dy ICHE dhe dy motoçikleta).

Siç theksohet nga Policia, disa pjesëtarë punonin në transportin e turistëve me automjete tip furgon dhe po përfitonin nga ky aktivitet për të kërkuar klientë.

Nga marrja në konsideratë e të gjitha të dhënave të hulumtimit, vlerësohet se fitimet e realizuara nga organizata i kalojnë 102,000 euro.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ambasadat në mbrojtje të SPAK, Meta: Nuk ndikohem! Kërkoj ndjesë vetëm nëse ato deklarata nuk janë bërë nga Dumani, por nga sozia e tij

Ambasadat në mbrojtje të SPAK, Meta: Nuk ndikohem! Kërkoj ndjesë vetëm nëse ato deklarata nuk janë bërë nga Dumani, por nga sozia e tij