GOLAT/ Reali kampion, humbja e Barcelonës i jep titullin e 36 në La Liga! Në Angli 'tërbohet' Halaand, Reus 'përlot' Dortmundin

GOLAT/ Reali kampion, humbja e Barcelonës i jep titullin e 36 në La Liga! Në Angli 'tërbohet' Halaand, Reus 'përlot' Dortmundin

Foto e Real Madrid për titullin kampion

Real Madrid është kampioni i ri i La Ligas. 4 javë para mbylljes së sezonit galaktikët siguruan titullin kampion si pasojë e fitores 3-0 kundër Cadiz dhe humbjes së Barcelonës ndaj Gironas. Me 13 pikë diferencë nga vendi i dytë, që tani mbahet nga Girona, të besuarit e Ancelottit shkurorëzojnë Barcelonën e sezonit 2023, ndërsa për ta ky është titulli i 36 në histori. Sa i takon ndeshjes kundër Cadiz në Bernabeu realizuan në pjesën e dytë fillimisht Diaz dhe më pas Bellingham e Joselu.

Për Barcelonën ndërkohë humbja 4-2 kundër Gironas erdhi me përmbysje. Katalanasit realizuan të parët me Christensen, por brenda pas sekondash vendasit barazuan me Dovbyk. Leëandoëski në fundin e pjesës së parë riktheu Barcelonën në epërsi para se surpriza e këtij sezoni në La Liga, Girona, në pjesën e dytë të realizonte 3 herë, duke i marrë edhe vendin e dytë katalanasve.

Në Premier League fillimisht në fushë zbriti Arsenal, që fitoi lehtësisht 3-0 kundër Bournmouth. Saka zhbllokoi shifrat me penallti para se Trossard dhe Declan Rice në shtesë të vulosnin kapitullimin e miqve.

Po me një fitore të pastër, madje me shifrat tenistike 5-1 u përgjigj Manchester City i Guardiolës, që është në luftë të ashpër me Arsenal për titullin. ‘Qytetarët’ mposhtën me këtë rezultat Ëolves, teksa Halaand u rikthye të realizojë me ritëm të frikshëm. Plot 4 herë. Arsenal gjithsesi vijon të mbajë vendin e parë në Premier League me 83 pikë, 1 më shumë se Manchester City, por ‘citiziens’ kanë 1 ndeshje më pak.

Në Bundesligë ishte dita e Dortmund dhe më konkretisht e Marco Reus, 34-vjeçarit i cili një ditë më parë njoftoi se në fund të sezonit do largohet nga verdhezinjtë pas 12 vitesh. Gjermani realizoi 1 herë dhe dha 2 asiste në fitoren 5-1 kundër Augsburg. Në një moment nuk munguan as sytë me lot të Reus i cili u thirr në kor nga tifozët e stadiumit ‘Sigal Iduna Park’.

Befasi këtë javë në Bundesligë ishte humbje e Bayern Munich me rezultatin 3-1 kundër Stuttgart. Me Leverkusen kampion, të besuarit e Tuchel duket se po mendojmë më shumë për Championsin. Nga ana tjetër një fitore e rëndësishme e Stuttgart që forcoi pozitat e vendit të tretë në renditje.

 

 

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lezhë/ Aksidenti i frikshëm në superstradë, përplasen 2 makina! Njëra përfundon në parkingun e lokalit e dëmton 8 të tjera

Lezhë/ Aksidenti i frikshëm në superstradë, përplasen 2 makina! Njëra përfundon në parkingun e lokalit e dëmton 8 të tjera