GOLAT/ Juventusi 'pa busull', Napoli e mposht 2-1! Bologna përmbys 1-2 Atalantën, Verona fiton 1-0 ndaj Sassuolos

Serie A e futbollit është në javën e 27-të. Kjo e dielë sportive nisi në orën 12:30, me Veronën që fitoi 1-0 me Sassuolon dhe del nga zona e ftohtë. Miqtë humbasin Berardin, me kapitenin që duket se do jetë mungesë edhe për Italinë në Euro 2024 për një dëmtim në "tendinën e Akilit". Napoli mposhti 2-1 Juventusin në një ndeshje të luftuar në fushë.

Në "Marc'Antonio Bentegodi" vendasit e Veronës fituan 1-0 kundër Sassuolos, në derbin direkt për zonën e mbijetesës. Trajneri i ri Ballardini debutoi me humbje për miqtë, teksa në stol për 90 minuta qëndruan Bajrami dhe Kumbulla. Duhej goli i Suiderskit në të 79 minutë që vendasit të merrnin tri pikë për t'u ngjitur në vendin e 17-të. Sassuolo me 20 pikë mban vendin e parafundit.

Në "Diego Armando Maradona" vendasit e Napolit fituan 2-1 kundër Juventusit. Bardhezinjtë janë në "rënie të lirë" dhe në gjashtë ndeshjet e fundit të Serie A kanë vetëm një fitore, teksa ky rezultat i shkon përshtat Interit që vijon shkëputjen në krye të Serie A. Dueli për Napolin u zhbllokua nga Kvaratskhelia në minutën e 42-të, para se Chiesa të vendoste ekuilibrat në minutën e 81.

Vetëm shtatë minuta më vonë i riu Nonge shkaktoi penallti, me Osimhen që gaboi nga pika e bardhë, por në topin e kthyer Raspadori e ndali sferën në rrjetë për t'i dhënë tri pikë Napolit të Calzonas. Amir Rrahmani luajti 65 minuta në këtë duel, me shqiptarin e Napolit që u zëvendësua për shkak të një lëndimi.

Ora 22:44
VIDEO/ Juventusi 'në rënie të lirë', Napoli fiton 2-1 në 'Maradona'! Dëmtohet Rrahmani

Vetëm shtatë minuta më vonë i riu Nonge shkaktoi penallti, me Osimhen që gaboi nga pika e bardhë, por në topin e kthyer Raspadori e ndali sferën në rrjetë për t'i dhënë tri pikë Napolit të Calzonas. Amir Rrahmani luajti 65 minuta në këtë duel, me shqiptarin e Napolit që u zëvendësua për shkak të një lëndimi. Juventus me 57 pikë mban vendin e dytë, 12 më pak se kryesuesit e Interit që kanë një ndeshje për të luajtur. Napoli me 43 pikë shkon në pozitën e shtatë.