Grabitja në Fushë Krujë dhe vrasja në Fier, PD: Qeveria e paaftë të mbrojë jetë, i përdor këto kriminelë kur i duhen për zgjedhje

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me 2 ngjarjet e 24 orëve të fundit që kanë tronditur opinionin publik, atë të vrasjes së Demir Backës në Fier dhe grabitjen dhe dhunimin e biznesmenit në Fushë Krujë. Deputeti i PD-së, Ervin Salianji shkruan se qeveria është e paaftë të mbrojë jetën e qytetarëve dhe pronën e tyre, madje e akuzon se i përdor këto element kriminal në zgjedhje.

"Për fat të keq gjendja e rendit publik degradon çdo ditë e më shumë! Askush nuk ndihet i sigurt për familjen, biznesin, fëmijët. Vrasjet e tipit mafioz si ajo në mes të qytetit në Fier janë shtuar, tmerri i ngjarjes së Krujës vendos kujën për gjithçka i ka ndodhur familjes së një biznesmeni, tregon mungesë e çdo lloj frike nga shteti!

Qeveria i përdor keta llumra në zgjedhje dhe ata sot ndihen zotër të vendit që mund te prodhojnë gjithçka përtej imagjinatës!

Qeveria jo vetëm është e paaftë të mbrojë jetën, pronën dhe rendin por reagimet e saj janë të vobekta duke i kaluar ngjarjet si normalitet. Qeveria duhet te mbaje përgjegjësi, krahas pasigurisë social-ekonomike, shqiptaret sot nuk kanë as siguri publike", shkruan Salianji.

Në pak orë diferencë dy ngjarje të rënda ndodhën në vend, një ishte vrasja e Fier e Demir Backës pranë një qendre tregtare, i cili u ekzekutua me breshëri kallashnikovi  nga dy autorë me një mjet në lëvizje. Pista e hakmarrjes dhe konfliktet që mund të kenë sjellë prishje të ekuilibrave me personat me influencë në Fier, dyshohet se kanë qenë dhe shkaku i ekzekutimit të tij.

Po ashtu gjatë orëve të para të mëngjesit në Fushë Krujë, 10 persona të armatosur dhe me maska kanë dhunuar biznesmenin Nazmi Çungu dhe i kanë vjedhur atij para cash dhe sende të çmuara që kapin vlerën e mbi 100 mijë eurove.

I.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • demokrati: 24/10/2021 21:17

    nuk hoqet dore duke bere politike me fatkeqesite e krimet ju te shqupit. ishit jeni dhe do ngeleni nje utopi per demokratet e te gjith ata qe duan nje parti demokrate te vertete. duhet te ikni te gjith e te vijne djem e vajza te rinj qe te ndertojne me gjith men nje opozite atdhe dashese bashkpunuese per te miren e vendit e te interesave te ardhmes se vendit e te beje me seriozitet lufte politike konstruktive qe te gjith presinme keto dalje leshi qe sa here ka ndonje krim nuk shkoni as ne hale ju legenat e opozites e jo me te fitoni e te qeverisni. jeni pa horizont politik pa nje plan bindes pa nje plan pune dhe keni lufte brenda e jasht partije kshu qe bjerini se i bini mir e Zoti befte mire er ne se jemi ne demokraci por nen sundimin e ed rames e faji nuk esht i tij

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

E rëndë në Pogradec/ 46-vjeçarja del nga spitali, sapo shkon në shtëpi ndërron jetë