Grabitje e bujshme në Napoli, zhduket këmba e Diego Maradonës

Grabitje e bujshme në Napoli, zhduket këmba e Diego Maradonës

Muralja e Diego Maradonës

Mëngjesin e sotëm në Napoli u vodh fotografia e këmbës së majtë të Diego Maradonës. E ekspozuar në "Quartieri Spagnoli" përballë murales gjigante të “Pibe de oro”, vepra është rezultat i një skanimi tredimensional të të majtës magjike të fenomenit të dikurshëm argjentinas.

Një homazh i dhënë popullit napolitan nga miku dhe menaxheri historik i Diego-s, Stefano Ceci. E vogël në përmasa, piktura u pozicionua në rrugën "Emanuele de Deo", përballë murales së Maradonës të realizuar në vitin 1990 me rastin e fitores së dytë të Scudettos nga Napoli në fasadën e një ndërtese gjashtëkatëshe.

Për momentin ende nuk dihet se çfarë ka ndodhur, por vjedhja në qytet po bën shumë bujë. Mbi të gjitha sepse vepra konsiderohet si një relike historike për tifozët napolitan.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar