Grekët të frikësuar: Media turke po nxit luftë, flasin për pushtimin e ishujve të Egjeut

Grekët të frikësuar: Media turke po nxit luftë, flasin për pushtimin e ishujve të Egjeut

Analisti grek

Mediat pro-qeveritare në Turqi po krijojnë një klimë pro lufte kundër Greqisë, duke propozuar çështjen e “çmilitarizimit” të ishujve të Egjeut. “Proto Thema” shkruan se gazetarët dhe analistët turq flasin madje dhe për një pushtim ushtarak të ishujve të Egjeut.

Duke cituar CNN turk, mediet greke raportojnë se analisti gjeostrategjik Abdullah Cifci, po përshkruan se kur do të  jetë koha më e përshtatshme për Turqinë, për të pushtuar ishujt grekë.

‘Besoj se Turqia do të jetë në gjendje të bëjë operacionin që dëshiron në ishujt Egje. Dhe jo tani. “Tani Turqia po lufton në arenën diplomatike, por besoj se në të ardhmen do ta ketë këtë mundësi!' Përpara një harte të detit Egje, ku kanë grupuar dhe ndryshuar emrat e ishujve në: “Përballë ngushticave”, “Ishujt Saruhan” dhe “Ishujt Mendes”, Alabarda akuzoi Greqinë për militarizimin e ishujve.', tha Tsiftsi.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit