Si nëpër filma/ Me helikopterë dhe gomone roja bregdetare ndjek jahtin me emigrantë! Shikoni videon

Autoritetet bregdetare greke kanë kapur 41 emigrantë të cilët ishin zbarkuar nga një jaht në brigjet e plazhit të Porto Rafti.

Sipas mediave greke, Autoriteti Portual i Rafinës, identifikoi dhe arrestoi 12 të huaj në një plazh në Porto Rafti pasi që në orët e mëngjesit kishte informacion për zbarkim të paligjshëm emigrantësh nga një jaht me motor.

Pas raportimeve, zyrtarët e Autoritetit Portual kanë shkuar menjëherë në zonë dhe pas veprimeve të koordinuara të Qendrës Operacionale të Rojës Bregdetare, Gardës Bregdetare Greke, janë aktivizuar gjashtë gomone patrullë LS-ELA.KT. (P.L.S.-EL.AKT.) dhe një helikopter L.S.-EL.AKT.

Mjeti lundrues u lokalizua dhe u ndalua në ishullin Kea (Tzia), me dy të huaj të cilët drejtonin mjetin lundrues dhe akuzohen si kontrabandistë, të cilët u arrestuan dhe u dërguan në Portin Qendror të Rafinës.

Autoriteti Portual i Rafinës është njoftuar pak pas orës 11.00 të mëngjesit nga një peshkatar për zbarkimin e të huajve nga një jaht në një plazh në Porto Rafti.

Hetimet në zonën e Porto Raftit për gjetjen e rreth 40 personave të tjerë që dyshohet se ndodheshin në jaht, ku 33 prej tyre burra, 4 gra, 4 të mitur.

Sipas rojës bregdetare, trafikantët përdorën një shteg të pa përdorur më parë, duke udhëtuar në ujërat ndërkombëtare nga brigjet turke drejtë Athinës.

Emigrantët kishin paguar 4 deri në 6 mijë euro trafikantëve për të mbërritur në brigjet greke.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Vlorë, i djegin BMWX5 në oborrin e banesës (EMRI)

Vlorë, i djegin BMWX5 në oborrin e banesës (EMRI)