Greqi/ Vritet me kallashnikov dhe digjet brenda makinës biznesmeni i njohur, prej vitesh i martuar me një shqiptare nga Elbasani

Biznesmeni mjaft i njohur në Greqi, me një biografi plot dritë-hije, Christos Gialias, është ekzekutuar mbrëmjen e sotme, në periferi të Mandrës në Atikën Perëndimore.

Biznesmeni është ekzekutuar me armë zjarri kallashnikov AK-47, n në rrugën Agias Aikaterinis të Mandrës.

Të shtënat e dëgjuara kanë vënë në lëvizje policinë greke,e cila gjeti në flakë automjetin e biznesmenit, bashkë me këtë të fundit brenda saj.

Autoritetet besojnë se Gialias u qëllua nga dy persona, të cilët pas vrasjes armèn e krimit e hodhën në makinën e përfshirë nga flakët.

Pas ekzekutimit të biznesmenit, autorët i kanë vënë flakën edhe makinës të cilën e kishin përdorur para vrasjes dhe janë larguar me motor.

Gialias  ishte i martuar me një shqiptare nga Elbasani dhe kishte një fëmijë me të.

Gruaja e tij, e parë u ekzekutua në moshën 51-vjeçare, në maj të 2018-ës po ashtu në Mandra, me dy plumba.

I ndjeri ka lënë pas tre fëmijë.

Kush ishte biznesmeni që u fuqizua gjatë Lojërave Olimpike “Athinë 2004”?

Christos Gialias lindi në Elefsinë.

Në fund të viteve 1989, Christos Gialias filloi kompaninë e tij të parë "Holding" në fushën e sigurimit të personelit të magazinës, paketimit dhe pastrimit të ambienteve industriale.

Në Lojërat Olimpike të “Athinës 2004” ai fitoi një fuqi të madhe pasi kompania e tij u përzgjodh për garantimin e sigurisë para dhe pas çdo loje, si dhe pastrimin e të gjitha ambienteve ku zhvilloheshin lojërat olimpike.

Njëkohësisht kishte marrë përsipër administrimin e skuadrave të Mandraikos, Paneleussiniakou dhe A.O. Trikala.

Në vitin 2012 ai vendosi të bënte diçka ekskluzivisht të tijën në sektorin primar, që ishte mishi dhe derivatet e tij. NËSE. Katerina MON. AEVE” ishte një kompani e specializuar në rritjen e shpendëve nëpërmjet fermave private të shpendëve në rajonin e Atikës, dhe në importin, përpunimin dhe tregtimin e të gjitha llojeve të mishit dhe derivateve të tyre.

Zgjerimi i saj në shitje me pakicë nuk vonoi.

Ai krijoi dyqane standarde ushqimore dhe produkte tradicionale të përzgjedhura të tyre në pikat qendrore të prefekturës së Atikës (Glyfada, Penteli, Alimo, etj.).

Në të njëjtën kohë u zgjerua edhe përtej kufijve, në Shqipëri, Bullgari dhe Itali.

Biznesmeni, sipas raportimeve, kishte një histori kriminale dhe merrej me trafikun e lëndëve narkotike dhe të armëve.

Vrasja e ish-bashkëshortes

Në vitin 2018, ish-bashkëshortja e tij është vrarë gjithashtu, në shkallët e shtëpisë së saj në Mandra. Biznesmeni Gialias shkoi që në momentin e parë në vendin e vrasjes pasi edhe pse është rimartuar, mbajti marrëdhënie të shkëlqyera me ish-bashkëshorten.

Sipas policisë, motivi i vrasjes së gruas ka qenë grabitja pasi autorët besonin se ajo kishte para. Ata i ngritën një pritë  jashtë shtëpisë së saj teksa ajo kthehej nga kazinoja. Megjithatë, në çantën e saj kishte vetëm një orë.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Terrenet e reja sportive në gjimnazin ‘Asim Zeneli’ në Gjirokastër

FOTOT/ Terrenet e reja sportive në gjimnazin ‘Asim Zeneli’ në Gjirokastër