Greqia akuzon Maqedoninë e Veriut për 'shkelje të rëndë', mbi përdorimin e emrit të vjetër

Greqia akuzon Maqedoninë e Veriut për 'shkelje të rëndë', mbi përdorimin e emrit të vjetër

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Giorgos Gerapetritis

Greqia ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për një "shkelje të rëndë" të një marrëveshjeje ndërkombëtare pasi kryeministri i ri i vendit Hristijan Mickoski përdori vazhdimisht emrin e vjetër, Maqedoni, duke thënë se ai e konsideronte emrin e ri të vendit të tij, sipas marrëveshjes, “të turpshëm”.

Sipas 'TVP World', pas shpërbërjes së Jugosllavisë në vitin 1991, përdorimi i emrit 'Maqedoni' u diskutua midis vendeve fqinje të Evropës Juglindore të Greqisë dhe Republikës së atëhershme të Maqedonisë.

Për të qetësuar frikën e Athinës për pretendime të mundshme territoriale ndaj rajonit të Maqedonisë së Egjeut në Greqinë veriore, në vitin 2018, Marrëveshja e Prespës e mbështetur nga OKB-ja thoshte që Shkupi duhet të pranonte të ndryshonte emrin e vendit nga 'Maqedoni' në 'Maqedonia e Veriut'.

Por, sot (24 qershor), ministri i jashtëm grek George Gerapetritis tha se komentet e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut ishin "një shkelje e rëndë" e marrëveshjes.

Gerapetritis u tha krerëve të diplomacisë së BE-së në Luksemburg se respektimi i ligjit ndërkombëtar dhe marrëveshjeve ndërkombëtare është baza e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare.

“Të mos përdoret emri kushtetues i shtetit gjatë fjalimeve publike në vend, është një shkelje e rëndë”, tha ai.

Vendimi për ndryshimin e emrit ishte i nevojshëm për t'i hapur rrugën Maqedonisë së Veriut për t'u anëtarësuar në BE dhe NATO.

Maqedonia e Veriut iu bashkua aleancës ushtarake në vitin 2020, por negociatat e saj me BE-në janë bllokuar nga kërkesat e Bullgarisë në lidhje me statusin e pakicës bullgare në vend.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë