Greqia bllokon 7 ton perime nga Shqipëria me përmbajtje të lartë pesticidesh

Greqia bllokon 7 ton perime nga Shqipëria me përmbajtje të lartë pesticidesh

Rreth 7 ton perime të prodhuara në Shqipëri janë bllokuar nga autoritetet greke. Sipas medieve greke perimet janë bllokuara pasi kishin përmbajtje të lartë të produkteve kimike.

Sasia me perime e përbërë nga shumica speca dhe kunguj e domate është kapur në fillim të tetorit dhe pas analizave të bëra në datën 23 tetor ka rezultuar se perimet kishin përmbajte të lartë chlorpyrifos (pesticid), çka është mbi normën e lejuar nga Bashkimi Europian

Sekuestrimi i  6,995 kg perime u bë nga inspektorët e Ushqimit të Drejtorisë Rajonale Ekonomike dhe Veterinare të Njësisë Rajonale të Pireut, në bashkëpunim me Qendrën Rajonale të Blegtorisë.

Ky është rasti i dytë Brenda pak kohësh që Greqia bllokon produkte bujqësore shqiptare për të njëjtën arsye. Më 9 tetor janë bllokuar speca e kunguj nga Shqipëria për përmbajtje të lartë të pleherave kimike.

Sasia e sekuestruar:
401 kuti specash me peshë 4,687 kg
250 kuti kunguj me peshë 1,751 kg
67 kuti domate me peshë 557 kg.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Populli: 27/10/2019 15:14

    Po mire qe u bllokuan kto perimet e fermerve mafioz shqiptar a u azgjesuan apo do i shiten popullit shqiptar kta fermer duhen arrestuar se po helmojne njrzit azgjesimi tyre duhej bere i hapur per publikun kujdes o popull se ato jane kthyer ne shqiperi dhe do helmohenimerrni prodhime te jashteme me mire se jane me te kontrolluara se aku tek ne fle gjume

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Shkoi për të prerë dru, ndërron jetë 42-vjeçari në Berat! I ra trungu i pemës

Shkoi për të prerë dru, ndërron jetë 42-vjeçari në Berat! I ra trungu i pemës