Greqia dhe Bashkimi Europian reagojnë kundër rinisjes së misionit të anijes turke 'Oruç Reis'

Oruç Reis

Njoftimi I Navtex Turkey për rinisjen e misionit anijes Turke Oruç Reis ka ngjallur reagime të shumta në Greqi dhe në Bashkimin Europian. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis pati sot një bisedë telefonike me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel. Mitsotakis i vuri në dukje Michel se ai do të paraqesë në takimin e Këshillit Evropian të 15-16 tetorit këtë veprim të ri të njëanshëm, i cili është një përshkallëzim serioz nga ana e Turqisë.

Veprimi i Turqisë ngjalli reagimin e BE, Përfaqësuesi i Lartë i BE për politikën e jashtme Joseph Borrel u shpreh se në ditët në vijim BE do të bëjë publik masat e reja që do të ndërmerren kundër Turqisë, pasi veprimet e saj të njëanshme cenojnë paqen dhe stabilitetin në zonë.

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë janë rritur sërish ditën e sotme. Turqia publikoi më herët një njoftim sipas të cilit anija e kërkimit “Oruç Reis” do të kryejë operacione në jug të ishullit Kastelorizo duke bërë që Greqia të japë alarmin.


Lajmi kryesor:

Anija turke 'Oruç Reis' rikthehet në Mesdhuen Lindor/ Tensioni turko-grek për kufijtë detar vazhdon


S.M.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se kolaudimi i automjeteve në shtet do të sjellë përmirësim të shërbimit dhe sigurisë?×

Lajmi i fundit

John

Kreshnik Spahiu: Venecia i dha të drejtë Ramës, s’përshëndeti bojkotin e opozitës