Greqia forcon patrullimet kufitare me Turqinë pas paralajmërimit të Presidentit Erdogan

Greqia ka rritur në numër dhe mjete patrullimet kufitare pasi Ankaraja zyrtare tha se nuk do t'i ndalojë më refugjatët të udhëtojnë në Europë.

Në Idlib në veri-perëndim të Sirisë në kufirin me Turqinë, forcat turke janë përballur me ushtrinë e Damaskut, të mbështetur nga Rusia. Të shpërngulurit tashmë janë qindra mijëra. Zëdhënësi i presidencës turke, Fahrettin Altun tha se "të gjitha pozicionet e njohura të regjimit sirian janë shënjestruar nga njësitë tokësore dhe ajrore" turke "për t’u hakmarrë ndaj ushtarëve të vrarë turq".

Përgjigja e Moskës

Rusia po përpiqet të rifillojë dialogun me Turqinë dhe ka shpjegon se "ushtarët turq të vrarë nga Damasku ishin terrorist sirianë" dhe se janë marrë masa për të vendosur armëpushimin”.

Turqia: Jo “fly zone” ose do ketë gjenocid në Idlib

"Komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë për të mbrojtur civilët dhe të imponojë një zonë “pa fluturim" në rajonin e Idlib në veriperëndim të Sirisë”, - tha Zëdhënësi i presidencës turke Fahrettin Altun, - “Një përsëritje e gjenocidëve të së kaluarës si në Ruanda dhe Bosnje nuk mund të lejohen në Idlib,"- shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Masakër ndaj ushtarëve turq në Siri, 33 të vrarë. Erdogan: Nuk do të ndalojmë më vërshimin e emigrantëve në Europë. (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Aksident me vdekje në aksin Fushë Krujë-Milot, humb jetën këmbësori, shoqërohet drejtuesi