'Covid është si HIV, nuk do të kemi vaksinë'/ Deklarata e fortë e mjekëve italianë

'Covid është si HIV, nuk do të kemi vaksinë'/ Deklarata e fortë e mjekëve italianë

“Covid është si HIV, ne kurrë nuk do të kemi vaksinë” – deklarata e fortë është bërë nga mjeku ligjor italian Paquale Mario Bacco i cili, me një ekip prej 13 mjekësh, në laboratorin e tij me qendër në Bari, ka studiuar Covid-19 dhe në fund të shkurtit, deklaroi konkluzionet e studimit sipas të cilit virusi kishte qarkulluar në Itali që nga tetori i kaluar.

"Nuk do të ketë vaksinë", thotë pa shumë fjalë Pasquale Mario Bacco, koroner, i cili me një ekip prej trembëdhjetë kolegësh, në laboratorin e tij me qendër në Bari, ka studiuar Covid-19 për një kohë dhe tashmë në fund të shkurtit, të dhëna në dorë, ai kishte treguar se infeksioni i mushkërive ka qarkulluar në Itali që nga tetori i kaluar.

"Pyetja e vërtetë që duhet të shtrohet sot është: Si mund të kthehet ky virus në tetor? Sepse virusi nuk është zhdukur, ai ekziston dhe mbijeton" saktëson Bacco. Atëherë, si të dalim nga kjo gjendje? "Me zbulimin e një ilaçi specifik", përgjigjet thatë Bacchus. Ekziston një terapi plazmatike "e cila është ajo që do të na shpëtojë nëse ky virus bëhet më agresiv"- shprehet mjeku italian Paquale Mario Bacco

Studimi ynë nuk u mor në considerate, - thotë Bacco . "Të pranosh studimin tonë do të thotë të mohosh gjithçka që është thënë deri më tani. Por ne kemi dinjitet si mjekë dhe mund të themi vetëm të vërtetën sepse jemi mjekë të lirë. Ne kemi punuar ditë e natë, kemi fjetur shtrirë për tokë në spitale. Unë nuk jam më imazhi i njeriut, por kam vetëm një gjë që nuk mund ta humbas dhe është besueshmëria ime".

"Nuk do të ketë vaksinë", thotë pa fjalë të shumta Pasquale Mario Bacco.

Ekipi prej 13 mjekësh mori mostra prej 7038 personash të shëndetshëm dhe pa simptoma, të gjithë punonjës të kompanive prodhuese, kryen teste serologjike duke filluar nga 25 shkurti dhe zbuluan se mbi 30 përqind e popullsisë italiane kishin rënë në kontakt me antitrupat në zhvillim Covid-19. Saktësisht 33.6 përqind. 2,336 persona ishin pozitivë nga 7,038.

Nga këto 2365 subjekte, 1.779 kishin IgG. Do të thotë që këta njerëz tashmë kishin hyrë në kontakt me virusin të paktën tre muaj e gjysmë më parë, ata ishin sëmurë dhe kishin zhvillua antitrupa, megjithëse ishin asimptomatikë", saktësoi Bacchus (gati 90 përqind e të infektuarve të analizuar nuk treguan askund simptoma që i atribuohen Covid).

Sigurisht që antitrupat nuk janë për jetën, ato zgjasin disa muaj, kjo është arsyeja pse është e pamundur, sipas fjalëve të mjekut nga Rajoni Campania, të gjesh një vaksinë. "Covid është si HIV. Ata janë viruse që ndryshojnë. Mundet që në muaji qershor popullata ti nënështrohet vaksinimit por në muajin tetor ajo vaksinë nuk mund ti përgjigjet koronavirusit pasi deri athere ai ka patur mutacione të tjera. Unë kam parë në laborator një nga mutacionet e këtij koronavirusi, është pothuajse si HIV, kështu që vaksina nuk do të jetë kurrë efektive për të pasi ai ndryshon me shpejtësi. E vetmja gjë që do të na shpëtojë, nëse virusi do të bëhej më agresiv, do të jetë një ilaç specifik, si trajtimi i HIV.

Sot, subjektet siero pozitive të prekur nga HIV bëjnë një jetë të njëjtë me njerëzit e shëndetshëm dhe kjo fal vetëm një ilaçi. Bëjnë një jetë normale vetëm se duhet të marrin një dy apo tre pilula, por zakonisht një pilulë në ditë, sepse ata kanë një retroviral që shkon në gjak dhe kjo i ndihmon. Dhe e njëjta gjë do të jetë për Covid ”, thotë mjeku.

Paquale Mario Bacco thotë se “Familja e Coronviruseve vuan absolutisht nga ndryshimet klimatike, kushtëzohet ndjeshëm nga klima. Këtë e di edhe një student i vitit të dytë në fakultetin e mjekësisë.  Coronavirusi do të zhduket gjatë verës dhe më pas do të rishfaqet me rënien e temperaturave dhe, për më tepër, gjithmonë do të shfaqet në një mënyrë më të ngatërruar sidomos në zonat më të ftohta të Italisë. "Edhe me të njëjtin 'përqendrim" - thuhet në raportin e ekipit të studiuesve - patogjeniteti i koronavirusit gjithmonë do të ketë prani më të madhe në Veri, krahasuar me Italinë Jugore dhe Europën Jugore” (ku temperaturat, madje edhe në dimër, janë më të larta)

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Alehandro: 11/05/2020 16:47

    Pasquale mai dire mai

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg