Guvernatori i Kherson: Pacientët e spitalit po evakuohen nga vendi

Guvernatori i Kherson: Pacientët e spitalit po evakuohen nga vendi

1669387513_kjherson.PNG

Qyteti u bombardua 17 herë para mesditës së djeshme dhe sulmet vazhduan deri në mbrëmje, duke vrarë të paktën katër persona dhe duke plagosur 10, sipas administratës ushtarake të Kherson.

Dhjetëra njerëz u plagosën në goditjet që goditën ndërtesat e banimit dhe ato tregtare, duke ndezur disa nga zjarri, duke hedhur hi në ajër dhe duke ndotur rrugët me xhama të thyer.

Sulmet shkaktuan shkatërrim në disa lagje banimi të pa goditura më parë në luftën që sapo ka hyrë në muajin e saj të dhjetë, raportojnë mediat e huaja.

Tani, guvernatori rajonal Yaroslav Yanushevych ka thënë se autoritetet po "evakuojnë pacientët e spitalit nga zona".

"Fëmijët që po trajtoheshin në spitalin klinik rajonal Kherson u transportuan në Mykolaiv. Atje do të vazhdojnë të marrin të gjithë kujdesin e nevojshëm mjekësor", shkroi ai në Telegram.

Ai tha gjithashtu se pacientët në objektin rajonal të kujdesit psikiatrik Kherson po evakuoheshin gjithashtu nga qyteti.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Rama në Bruksel ‘kritika’ për kohën: Ne të Ballkanit nuk na mjaftojnë 5 minuta, duhet të na jepni kohë pa fund për të folur

Rama në Bruksel ‘kritika’ për kohën: Ne të Ballkanit nuk na mjaftojnë 5 minuta, duhet të na jepni kohë pa fund për të folur