Guximi i infermieres shqiptare Doriana në luftën me COVID-19 në Itali: Po heqim dorë nga dashuritë tona të mëdha!

Doriana Ruko

Një infermiere shqiptare që punon në Itali e quajtur Doriana Ruko ka dhënë një intervistë për median italiane “La Gazzetta del Mezzogiorno.

Babai i saj Namiku, si shumë në vitet 90, emigroi në Itali për dhënë një jetë më të mirë për katër vajzat e tij të vogla, ku më pas Doriana iu përkushtua profesionit humanitar të infermieres.

Unë deklaroj që nuk ishte një zgjedhje e thjeshtë por jo edhe aq e vështirë. Për mua Italia është vendi më i bukur në botë edhe pse jam krenare që jam shqiptar dhe ne shqiptarët jemi kaq krenarë dhe kurajozë. Unë e doja Italinë kur më dha mundësinë të kisha një të ardhme të përshtatshme profesionale dhe e dua edhe më shumë tani që ajo është në vështirësi të mëdha për shkak të koronavirusit ”, është shprehur Doriana.

Motivimi që 28-vjeçarja shqiptare Doriana Ruko kishte në  zemrën e saj kur vendosi të marrë pjesë në thirrjen e Mbrojtjes Civile për pesëqind infermierë nga e gjithë Italia për urgjencën e CoVid-19 është fisnike.

Një zgjedhje e përkryer në përputhje me atë që u bë nga Kryeministri shqiptar Edi Rama i cili dërgoi 30 persona të stafit mjekësor në Itali.

"Unë nxora forcën për këtë zgjedhje nga dashuria për burrin tim Giuseppe, i cili gjithmonë ka qenë forca ime më e madhe dhe nga familja ime", tha Doriana.

Lindur në Fieri, një qytet i mrekullueshëm në Tokën e Shqiponjave dhe është diplomuar në Universitetin e Tiranës, ajo ka një histori.

Babai i saj Namik, si shumë në vitet '90, emigron në Itali për t'i dhënë të ardhme katër vajzave të tij Armela dhe binjakët e tij Fiorela dhe Francesca.

Ata u rritën me nënën Mimoza me një frikë të tillë si në netët kur një zhurmë e vogël jashtë të  bën  të dridhesh.

Doriana shton se fillimisht ka punuar në Trani, me njerëz të moshuar që i pasuruan shpirtin jo vetëm, por gjithashtu kontribuan në nxitjen e pasionit  për kuzhinën italiane. 

Gjeta punë në Auxilium falë Ritës e cila ishte menaxherja im me të cilën bëra intervistën time të parë dhe të cilës gjithmonë do t’i falënderoj që më dhanë mundësinë për të punuar me ta. 

Unë hyra në shtëpitë e njerëzve, ashtu si çdo infermiere që punon në shtëpi dhe gjithmonë kam bërë çmos që të jap maksimumin në trajtimin jo vetëm të sëmundjes, por edhe personit”, ka thënë infermierja shqiptare.

Kjo situatë globale e urgjencës po na mëson të njohim kufijtë tanë dhe të përballemi me frikën tonë. 

Po na teston duke na lënë të heqim dorë nga dashuritë më të mëdha dhe pronat materiale që kemi. Sipërmarrësit heqin dorë nga fitimet e tyre, gjyshërit heqin dorë nga dashuria e nipërve të tyre, mjekët rrezikojnë jetën për të shpëtuar atë të të tjerëve. 

Pranimi për ta vendosur veten në vijën e parë nuk ishte e vështirë pikërisht sepse e dua profesionin tim dhe gjithmonë përpiqem të ndihmoj ata ë kanë nevojë”, është shprehur Doriana. 

Ajo do të japë kontribitin dhe mbështetjen për kolegët e saj që aktualisht janë të mbingarkuar me punë.

Në këtë situatë ne të gjithë dhe duhet të bëjmë diçka dhe unë kam zgjedhur të bëj atë që bëj më së miri dhe kam më së shumti në zemër, të jap kontributin tim për të dalë sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka thënë Doriana.

Ajo ka theksuar se të gjithë ne duhet të mbrohemi nga ky armik i padukshëm, duke përdorur në mënyrë korrekte të gjitha masat paraprake dhe pajisjet mbrojtëse personale, siç u tha gjerësisht nga Ministria e Shëndetësisë në javët e fundit, dhe të vazhdojmë të ruajmë distancën shoqërore. 

“E di që nuk është një gjë e lehtë por është e vetmja armë efektive që kemi. Faleminderit”, ka thënë Doriana në shqip.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento

Komente

 • Hinglateri: 03/04/2020 09:01

  Zoti te rujt

  Përgjigju
 • Je me e Nderuara aty ku jeni por dhe kudo ne Bote..: 02/04/2020 22:00

  Prefesion shume i Respektuar kudo... Si neper. Spitale apo Azile te Pleqeve.. Zoti Ju ndimofte ...

  Përgjigju
 • Bravo Doriana ...: 02/04/2020 21:39

  Je shembulöli tipik i shqiptareve , te njeriut me deshire e vullnet te pathyer , gjithmon ne sherbim te njerezimit dhe te mires se ksaj Bote . Te jesh nga Fieri do thote jopak ne ate vend . Te urojme gjithe te mirat Zoti qofte me ty ne cdo hape

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)