Hagë, Komisioni i Prokurimit Publik me sistemin e-ankesa, ndër 15 projektet më të mira në nivel botëror në Samitin Govtech

Hagë, Komisioni i Prokurimit Publik me sistemin e-ankesa, ndër 15 projektet më të mira në nivel botëror në Samitin Govtech

Sistemi i E-Ankesave u përzgjodh ndër 15 projektet më të mira në nivel botëror nga juria e samitit të GOVTECH, që u mbajt në Hagë më 01 nëntor 2022, duke e vendosur kështu Shqipërinë në hartën e iniciativës globale, me një mision të qartë “Përsosmërinë në mbështetjen e inovacionit GovTech”.

Kryetari i Komisionit të Prokurimit Publik të Republikës së Shqipërisë, z. Jonaid Myzyri, ishte pjesë e tryezës së rrumbullakët të prokurimit të NVM-ve, të organizuar nga Public dhe MasterCard, në të cilën morën pjesë ekspertë globalë, të cilët ndanë dhe diskutuan idetë dhe perspektivat e tyre.

Z. Myzyri në fjalën e tij, gjatë prezantimit të sistemit elektronik të E-ankesave, u shpreh qartë mbi vështirësitë e lëna pas me sistemin e vjetër të ankimimit, si dhe për risitë që ka sjellë ky sistemi i ri, i cili në vetvete është gjithashtu një risi në fushën e prokurimit publik.

“Nga tetori i vitit të kaluar, të gjithë operatorët ekonomikë vendas dhe të huaj, kanë mundësinë të dorëzojnë elektronikisht ankesat dhe argumentet e tyre si dy shërbime të veçuara në platformën unike qeveritare E-Albania, duke zeruar kostot ekstra dhe kontaktin e drejtpërdrejtë me çdo zyrë shteti, përfshirë dhe vetë Komisionin e Prokurimit Publik.

Sistemi mundëson edhe nënshkrimin elektronik, duke shmangur nevojën e printimit të dokumenteve voluminoze dhe nënshkrimit të akteve, veprimtari e cila ndikon në mënyrë të drejtpërdrejte në mbrojtjen e mjedisit.

Reforma e digjitalizimit është shoqëruar edhe me krijimin e të parit mekanizëm të menaxhimit të çështjeve quasi gjyqësore, një sistem i brendshëm i menaxhimit të ankesave që mundëson ndjekjen në kohë reale si nga vetë Komisioni i Prokurimit Publik, ashtu edhe nga operatorët ekonomikë të statusit të shqyrtimit të cdo ankese. Ky sistem ka përkthyer në detyra digjitale, cdo detyrë të parashikuar nga ligji, duke rritur llogaridhënien e të gjithë aktorëve të përfshirë në procesin e prokurimit.

Sistemi shoqërohet me një faqe të re zyrtare të Komisionit të Prokurimit Publik, e cila mundëson aksesueshmëri të plotë të vendimmarrjes në tri regjistra publikë. Çdo subjekt i interesuar, jo vetëm që disponon informacion të plotë në lidhje me të gjithë veprimtarinë, por ka mundësi, që përmes motorëve të kërkimit të Smart Search, të kërkojë pa humbur kohë informacionin e nevojshëm.

Vizioni ynë ishte i qartë që në pikënisjen e tij. KPP-ja duhet të ofrojë informacion në kohë reale për të gjithë, duke përfshirë personat me aftësi të kufizuar në shikim: verbëri, verbëri ngjyrash, rezolucion të ulët në shikim. Një motor i posaçëm aksesimi është implementuar në faqen tonë zyrtare, shërbim i ofruar për herë të parë nga një institucion publik në Shqipëri.

Thjeshtimi i këtyre proceseve është vetëm një pjesë e procesit të gjatë dhe barrierave që mund ta bëjnë prokurimin sfidues për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme.

Falenderoj AKSH-in, Kuvendin dhe Qeverinë e Republikës së Shqipërisë për mbështetjen e vazhdueshme, pa të cilët ngritja dhe zbatimi i sistemit elektronik të E-ankesave nuk do të ishte i mundur!” – përfundoi z. Myzyri fjalën e tij.

Në këtë Samit morën pjesë 2500 pjesëmarrës nga e gjithë bota. Ishte një ditë e mbushur me entuziazëm, si dhe një sërë diskutimesh me politikëbërës globalë, themelues, investitorë dhe drejtuesë digjitalë nga më shumë se 40-të vende.

Qeveritë po angazhohen për transformimin digjital, teknologjia po depërton në sektorin publik, dhe ne po përballemi me kriza të cilat kërkojnë zgjidhje inovative. Ne e dimë potencialin e madh, që ka teknologjia për t’i adresuar këto sfida, ato që kemi të nevojshme tani, janë diskutimet e hapura, se si mund të zbatojmë teknologjinë në mënyrë të barabartë, në mënyrë efikase dhe etike, për ta bërë atë të funksionojë për të gjithë.

Samiti i Govtech është ngjarja kryesore në botë për inovacionin e sektorit publik.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Situata në veri, kryeministri i Kroacisë: Serbia të kërkojë falje për agresionin e Millosheviçit, të ketë njohje reciproke dhe normalizim

Situata në veri, kryeministri i Kroacisë: Serbia të kërkojë falje për agresionin e Millosheviçit, të ketë njohje reciproke dhe normalizim