Hajdari: Duhet program për të integruar në shoqëri personat e deportuar! Të evidentohen arsyet që shtyjnë shqiptarët të kërkojnë azlil (VIDEO)

Bashkëkryetarja e Komisionit të Integrimit Rudina Hajdari ka kërkuar të hartohet një program për integrimin e personave të deportuar nga vendet e huaja. Hajdari tha se duhen mësuar arsyet që shtyjnë shqiptarët të largohen për të kërkuar një azil, për të parandaluar këtë fenomen.

"Duhet një program për integrimin e personave të deportuar. Duhet të merremi me indicie se pse njerëzit me një jetë mesatare dhe me profesion zgjedhin të ikin drejt vendeve të BE. Duhet të jemi sa më të hapur dhe të pranojmë përgjegjësitë tona si një klasë politike. Sepse politika e ka zhvilluar akoma më shumë këtë fenomen. Nuk mund ta sheshojë fakti se meqë po ndodh nëpër vendet e tjera le të ndodhë edhe tek ne. Duhen marrë parasysh shumë faktorë në momentin kur bëjmë këtë lloj analize. Çdo ditë dëgjojmë njerëz që duan të largohen nga Shqipëria. Dua që t'ia japim fjalën edhe qeverisë", tha Hajdari.


Lajmi kryesor:

Integrimi/ Voda: Do ngrihet komiteti për monitorimit e emigracionit! Hajdari: Duhet program për të integruar në shoqëri personat e deportuar!


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Me 14 muaj punë, gjyqtarja që liroi Fjolla Morinën merr zakonet e 'drejtësisë së vjetër'! A është kjo drejtësia e re që prisnit?×

Lajmi i fundit

John

'Ti më shpëtove nga koma', Navalny nga spitali dedikim romantik për bashkëshorten në 20-vjetorin e martesës