Hajdari-Ramës: Keni opsesion me truallin e Teatrit, jeni bërë si Gruevski (VIDEO)

Në emër të opozitës në Parlament, deputetja Rudina Hajdari i kërkoi sqarime kryeministrit Rama për shembjen e Teatrit Kombëtar.Sipas Hajdarit, trualli i godinës së Teatrit është një fiksim i kryeministrit Rama. Ajo e krahasoi kryeministrin Rama me ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Nikola Gruevski.

"Shembja e Teatrit Kombëtar është shndërruar në një mollë sherri mes qeverisë dhe opozitës brenda dhe jashtë parlamentit. Ne emër të opozitës, deputetja Rudina Hajdari kërkoi shpjegime nga kryeministri Rama për shembjen e teatrit. Sipas saj, kryeministri është i fiksuar me truallin e Teatrit, ku kërkon të ndërtojë kulla. Deputetja Hajdari bëri edhe një krahasim me kryeministrin Rama dhe ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski.

Kemi një botë të tërë që po shikon fytyrën tënde barbare për të shembur këtë godinë. Dua t'ju kujtoj që ju keni patur një opsesion jo vetëm më këtë teatër, por me atë truall. Po të kishte qenë ai tetar diku tjetër do ta linit. Por që e doni atë truall në mes të Tiranës e shembët tetarin. E shembët sepse doni të ndërtoni kulla. Pse ju duhen këto kulla përveç faktit që doni të kënaqni shokët e tu? Më vjen keq që ju zoti kryeministër vazhdoni dhe abuzoni me pushtetin tuaj. Jo vetëm kaq, ajo që më vjen çudi është fakti se deri ku shkoni ju për ta marrë atë truall. Si mund të na siguroni që ky teatër do të ndërtohet ndërkohë që thoni që nuk keni para? Me e keqja ka qenë shkatërrimi i teatrit në 4 të mëngjesit. Në atë godinë ka patur njerëz duke bërë një tentativë për vrasje. Nuk keni pyetur as për artistë as për gjë. Pse e bëni këtë zoti kryeministër? Kush i jepte urdhëratë? Si i bëni ato akte barbare?

Zoti kryeministër do vini këtu dhe të ma shpjegoni.

Dua të vini këtu dhe ti tregoni shqiptarëve çfarë keni bërë me këtë vend.

Betonizimi i Tiranës është fakt, kullat e Tiranës janë fakt. Papbarazia e shoqërisë është fakt. Rrafshimi është fakt.

Jeni në shndërruar në një Nikola Gruevski që e rrafshoi qendrën e Shkupit dhe ndërtoi statuja të pakuptimta sepse kishte një dëshirë për Shkupin. Sot ju jeni po ai njeri dhe do keni po të njëjtin fat", tha Rudina Hajdari në Kuvend

 


Lajmi kryesor:

Interpelanca për Teatrin, Hajdari: Je bërë si Gruevski që rrafshoi Shkupin! Rama: I kam mbaruar fjalët e mia, sot flas me fjalët e Ndrenikës, Arbanës...(VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

I ftohti polar na tha 'mirupafshim'! Vijon rritja e temperaturave, kalime vranësirash në pjesën e dytë të ditës