Hajdutët vjedhin mbi 550 kg kanabis në fabrikën e Marijuanës, ndodhi në Gostivar

Hajdutët vjedhin mbi 550 kg kanabis në fabrikën e Marijuanës, ndodhi në Gostivar

Marijuanë

Tre persona kanë sulmuar fizikisht një të punësuar në sigurimin  në fabrikën për marihuanë për qëllime mjekësore në atarin e fshatit Çegran të Gostivarit, pas çfarë nën kërcënim me pistoletë e kanë mbyllur në një hapësirë dhe nga fabrika kanë marrë 41 thasë me marihuanë me një peshë të përgjithshme prej 552.85 kilogramë marihuanë.

Siç informoi sot MPB-ja, vjedhja është raportuar dje në orën 23 në Departamentin e Punëve të Brendshme në Gostivar.

“Sipas deklaratës, pasi ata janë larguar, ai ka dalë dhe ka vërejtur se porta e fabrikës ishte e hapur dhe se dy dyer nga pjesa e brendshme janë thyer. Në konsultim dhe koordinim me prokurorin publik, ekspertizë ka kryer ekipi i Departamentit për Punë të Brendshme Gostivar dhe është konstatuar se personat nga brendësia e  objektit kanë marrë 41 thasë me gjithsej 552.85 kilogramë marijuanë”, njoftoi MPB-ja.

Po ndërmerren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Paraprakisht, më 4 tetor të këtij viti nga ana e DPK-së, pas një kontrolli dhe bastisje të jashtëzakonshëm me urdhër gjykate, në koordinim me Komisionin për vlerësimin e plotësimit të kushteve në lidhje me hapësirën, pajisjet dhe kuadrin për kultivimin e kanabisit për qëllime mjekësore pranë Ministrisë së Shëndetësisë janë konstatuar parregullsi në punën e fabrikës.

Të mbjellat e kanabisit të sekuestruar i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhimin e Pronës së Konfiskuar, pas së cilës është parashtruar kallëzim penal kundër personit juridik dhe përgjegjës sipas Ligjit për Kontrolli i Drogave Narkotike dhe është ngritur procedurë për heqjen e licencës.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Gëzimi i deputetëve të parlamentit iranian pas sulmit drejt Izraelit

VIDEO/ Gëzimi i deputetëve të parlamentit iranian pas sulmit drejt Izraelit