Hakmarrja e Dukës ndaj Report TV, përfaqësuesi i këshillit shqiptar të medias: Shqetësuese dhe jodemokratike

Përjashtimi i Report TV nga Federata Shqiptare e Futbollit për të ndjekur ndeshjet e kombëtares cilsohet si një veprim shumë shqetësues nga këshilli shqiptar i medias.

“Politika editoriale e medias nuk mund të ngatërrohet me të drejtën për akses. Pra çdo media, pavarësisht politikës editoriale ka të drejtën për akses, aq më shumë në evente publike,”-deklaroi Koloreto Cukali, përfaqësues i këshillit shqiptar të medias.

Sipas Cukalit mos akreditimi dhe censurimi i Report TV është një hakmarrje e federatës ndaj raportimeve që televizioni ynë ka bërë gjatë procesit zgjedhor për presidentin e ri të insitucionit.

“Ky është një ndëshkim që një institucion ndërrmer ndaj medias. E vetmja mënyrë për t’iu ndëshkuar është që t’iu bllokojë të hyni. Kjo është një formë shumë anti-demokratike. Kështu që unë e ftoj edhe njëherë federatën që të dalë përtej këtyre hatërmbetjeve apo qefmbetjeve apo këtyre metovave ndëshkuese dhe të tregojë se është një institucion demokratik,”-tha Koloreto Cukali, përfaqësues i këshillit shqiptar të medias.

Censurimi i Report TV nuk erdhi papritur, pasi edhe më herët federata tentoi të njëjtën gjë gjatë zgjedhjeve për presidentin e FSHF, pas raportimeve të manipulimeve të procesit zgjedhor në shoqatat Rajonale të futbollit.

 

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Final 4/ Egnatia dhe Vllaznia 'shterpë' në 'Air Albania', rrogozhinasit gjejnë Partizanin në finalen e Superligës

Final 4/ Egnatia dhe Vllaznia 'shterpë' në 'Air Albania', rrogozhinasit gjejnë Partizanin në finalen e Superligës