Censura/ Raportoi skandalin në zgjedhjet në FSHF, hakmerret Armand Duka, refuzon akreditimin e gazetarëve të Report Tv për ndeshjet e kombëtares

TIRANË- Report Tv raportoi skandalin në zgjedhjet për kreun e ri të FSHF-së, por e vërteta ka një kosto. Armand Duka nuk e ka vonuar hakmarrjen duke refuzuar akreditimin e Report Tv për ndeshjet e Kombëtares, duke bërë një akt censure kundër një media të pavarur.

Hyrja në tribunën e shtypit realizuar në stadiumin e ri “Air Albania” sipas standarteve të fiksuara nga Uefa, është një parim i respektuar në të gjithë stadiumet e botës. Gazetarët nuk kërkojnë akteditim në tribunën e shtypit si tifozë, por si operatorë të informacionit që duhet të informojnë tifozët dhe opinionin publik mbi ndeshjet që luhen. Kjo e drejtë iu është mohuar gazetarëve të Report Tv

Siç ndodh gjithnjë, në çdo ndeshje të kuqezinjve, gazetari i Report Tv ka dërguar e-mailin për t’u akredituar në miqësoren e Shqipërisë me Gjeorgjinë dhe përgjigja ka qenë thjesht një njoftim se akreditimi është refuzuar. Arsyeja? Drejtori i Komunikimit, Andi Verçani, me arrogancën që i jep pushteti, nuk e ka marrë mundimin që të jap as edhe një arsye mbi motivet e këtij refuzimi. Një vendim krejtësisht jashtë çdo rregulli dhe logjike, e ku tregon fare qartë se Armand Duka trajton ndeshjet e kombëtares dhe stadiumin ‘Air Albania’ si pronë e tij e që mund të bëjë ç’të dojë.

Kjo nuk është hera e parë, që FSHF-ja e Armand Dukës ka censuruar Report Tv. Një gjë të tillë e bëri edhe në procesin e manipuluar zgjedhor për kreun e ri të Federatës Shqiptare në 15 mars, por edhe në ndeshjen e U-21 të kuqezinjve kundër Çekisë në Elbasan 3 ditë më parë, ku gazetarit të Report Tv, iu kthye sërish e njëjta përgjigje “Kërkesa juaj për akreditim është refuzuar”, pa asnjë argument. 

Kjo bie ndesh edhe me deklaratat e kreut të pezulluar të FSHF-së Armand Duka, i cili pasi u rizgjodh deklaroi se një nga pikat e programit është përmirësimi i marrëdhënieve me mediat. Ky akt çensure ka një precedent të famshëm në vitet kur Sali Berisha refuzonte akreditimin e gazetarëve tanë për të ndjekur konferencat e tij për shtyp. Armando Duka kopjon Berishën duke përdorur stadiumin si të ishte shtëpia e tij.

Dokumenti që vërteton aplikimin e gazetarit të Report Tv për ndeshjen Shqipëri-Gjeorgji

Përgjigja e FSHF-së

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:37
Censura ndaj Report Tv, Shoqata e Gazetarëve Europian kundër vendimit të FSHF: Mediat kanë të drejtë të raportojnë për çdo aktivitet

Shoqata e Gazetarëve Europian shpreh shqetësimin në lidhje me vendimin e sotëm të FSHF-së për të refuzuar akreditimin e Report Tv për ndeshjen Shqipëri-Gjeorgji.  Në reagimin e tyre, ato i bëjnë thirrje FSHF të që ndryshojë vendimin, duke theksuar Federata ka detyrimin që të respektojë median në ushtrimin e detyrës për të raportuar në çdo aktivitet.

"Shoqata e Gazetarëve Europian, Dega Shqipëri, shpreh shqetësimin në lidhje me vendimin e sotëm të FSHF-së për të mos akredituar televizionin Report TV për të ndjekur dhe raportuar në lidhje me ndeshjen miqësore të futbollit Shqipëri- Gjeorgji.

Mediat kanë të drejtën e tyre për të raportuar në lidhje me çdo aktivitet sportiv, kulturor apo politik qoftë, për t’i ofruar publikun të vërtetën që shpesh, pa praninë e medias mbetet e pazbuluar. FSHF ka detyrimin që të respektoj median në ushtrimin e detyrës për të raportuar. AEJ dega Shqipëri, do të njoftoj dhe platformat europiane për këtë ngjarje të rëndë që cenon hapur lirinë e medias në vend.Ndërsa apelon ndaj FShF, që të lejoj median Report TV të raportoj për ndjeshjen dhe eventet e tjera", thuhet në reagim. 

Ora 21:33
FSHF refuzon akreditimin e Report Tv për ndeshjen e kombëtares, Këshilli Shqiptar i Medias: Federata të tërhiqet nga kjo metodë anti-demokratike

Këshilli Shqiptar i Medias ka reaguar kundër vendimit të Federatës Shqiptare të Futbollit, që vendosi të mos akreditojë Report Tv në miqësohen e Shqipërisë me Gjeorgjinë. Në mesazhin e tyre, KSHM i bën thirrje FSHF që të tërhiqet nga ky vendim që e quan anti-demokratik.

“Këshilli Shqiptar i Medias shpreh shqetësimin e vet për mos-akreditimin e medias Report TV për të ndjekur e raportuar ndeshjen e radhës së Kombëtares shqiptare. Detyra e medias është të raportojë, ndër të tjera dhe eventet me interes të lartë publik dhe lejimi i aksesit është e drejtë parësore e cila duhet respektuar pavarësisht politikave editoriale të çdo medieje. Shqipëria ka plot shembuj negativë të listave të “zeza” të mediave ose gazetarëve që u mohohet aksesi për të raportuar, që nga Qeveria, Bashkitë e deri te Partitë politike. KSHM fton FSHF-në që të mos e aplikojë këtë metodë anti-demokratike dhe të dëshmojë që është një institucion modern me standarte perëndimore”, shkruhet në reagim.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Mundësi e artë për Kombëtaren, por Brojës nuk i mjafton dinakëria

Mundësi e artë për Kombëtaren, por Brojës nuk i mjafton dinakëria