Hapet gara për Prokurorin e Përgjithshëm/Kreu i KLP: Do e kemi emrin para korrikut

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka hapur garën për kryeprokurorin e Përgjithshëm. Në garë për këtë post është edhe kryeprokurorja Arta Marku. Mësohet se Pokrurorët kandidatë për këtë post kanë 30 ditë afat për të paraqitur dokumentet e tyre.

Kreu i KLP Gent Ibrahimi deklaroi në mbyllje të mbledhjes së komisionit se emrin e Kryeprokurorit të Përgjitshëm përpara korrikut ndërsa proceurat për SPAK do të varen nga ecuria e vettingut të kandidatëve.

"Rregulloret përkatëse që parashikojnë kriteret për përzgjedhjen e anëtarëve dhe procedurat që do të ndjekim në për t'i përzgjedhur ata janë botuar në fletoren zyrtare ditën e premte. Brenda të premtes së kësaj jave fillon puna për shqyrtimin e kandidaturave të SPAK që do të zgjase rreth 40 ditë.

Ne sot do të shpallim thirrjen për ata që duan të aplikojnë për postin e Prokurorit të Përgjithshëm nis periudha e pritjes për kandidaturat.Sot e shpallim thirrjen. Brenda 30 ditësh do mblidhen kandidatët.

Cdokush që do të përzgjidhet në treshen e kandidaturave, është një pozicion që nuk ka shumë nevojë për shumë komente. Ne bëjmë përzgjedhjen e tre kandidaturave dhe përzgjedhja bëhet në Kuvemd.

Emrin do e kemi brenda korrikut. Për SPAK-un hapat janë pak më të paparashikueshëm sepse lidhet me procedurat e vettingut", u shpreh Ibrahimi.

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se në mbledhjen e kësaj të hëne KLP zgjodhi edhe komisionin që do të vlerësojë aftësitë e kandidatëve të cilët kanë aplikuar për SPAK, ku sipas Ibrahimit ky proces do të nisë brenda javës.

Në këtë mbledhje u caktuan edhe dy drejtuesit e komanduar në prokurorinë Lushnje Arben Dyla dhe Violeta Shkurta në Fier të cilët zëvendënsojnë të shkarkuarit nga vettingu.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rrema: 01/04/2019 21:53

  Nga ana profesionale lë për të dëshiruar. 1 vit nuk ka bere asgjë, edhe pse ka pasur mbështetje.

  Përgjigju
 • Populli: 01/04/2019 11:42

  Znj.Arta Marku e meriton plotesisht mandatin 7-vjecar,si nga ana e pastertise se figures dhe nga ana profesionale,grua me kembe ne toke dhe teper e thjeshte,asnje lidhje me Ina Ramen qe dilte per te sfiluar para kamerave.

  Përgjigju
  • Shkodra: 01/04/2019 19:13

   Kjo eshte plotesisht e vertete. Ky eshte nder personat e paket me integritet te larte ne radhet e prokurorise. E meriton plotesisht postin e Prok. Pergjithshem.

 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Plagosi efektivin në Tiranë, policia kontrolle në 4 qytete për autorin e dyshuar! Kush jep informacion 20 mijë euro shpërblim

Plagosi efektivin në Tiranë, policia kontrolle në 4 qytete për autorin e dyshuar! Kush jep informacion 20 mijë euro shpërblim