Hapet pas 102 vitesh Xhamia Yeni në Selanik, besimtarët myslimanë falin namazin e parë

Hapet pas 102 vitesh Xhamia Yeni në Selanik, besimtarët myslimanë falin namazin e parë

Xhamia Yeni, Selanik

Në qytetin e Selanikut është hapur pas 102 vitesh Xhamia Yeni ose ndryshe Xhamia e Re.

Sipas mediave greke monumenti historik, i cili përdoret si hapësirë ​​ekspozite e Galerisë Komunale, u është dhënë për herë të parë që nga viti 1922 myslimanëve për faljen e namazit pas agjërimit të Ramazanit.

Namazi i parë filloi në orën 7:30 të mëngjesit në gjuhën arabe, ndërsa hytbeja u mbajt në arabisht dhe greqisht.

Që në orët e para të mëngjesit në Xhaminë Yeni ka pasur një forca të shumta policie për arsye sigurie, ndërsa është kryer edhe një kontroll i rreptë në zonë para se të hapej për besimtarët.

Vendimi për hapjen e saj është marrë nga Sekretariati i Përgjithshëm i Feve. Ndërkohë që imami që do të kryejë namazin është zgjedhur nga shteti grek.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Incidentet nga tifozët në ndeshjen Kroaci-Shqipëri, UEFA gjobit FSHF-në me 47 500 euro

Euro 2024/ Incidentet nga tifozët në ndeshjen Kroaci-Shqipëri, UEFA gjobit FSHF-në me 47 500 euro