Hapet rruga Dobrunë-Blinisht në kufirin Kosovë-Shqipëri, Rama: Afron më shumë dy vendet tona fizikisht dhe ekonomikisht

Hapet rruga Dobrunë-Blinisht në kufirin Kosovë-Shqipëri, Rama: Afron më shumë dy vendet tona fizikisht dhe ekonomikisht

Rruga Dobrunë-Blinisht, Has, në kufirin Kosovë-Shqipëri është hapur duke lehtësuar lëvizjen e qytetarëve.

Lajmin e bën me dije kryeministri Edi Rama i cili shkruan se kjo rrugë afron më shumë Shqipërinë me Kosovën jo vetëm fizikisht por edhe ekonomikisht.

"Një angazhim i marrë gjatë mbledhjes së përbashkët mes Qeverisë Shqiptare dhe Qeverisë së Kosovës, që tashmë afron edhe më shumë dy vendet tona jo vetëm fizikisht por edhe ekonomikisht duke lehtësuar lëvizjen e qytetarëve në të dyja anët e kufirit, sidomos për gjashtë fshatrat e thellë Zapod, Kerstec, Pogaj, Gorozhup, Dobrune, Blinishte, të bashkive Has, Kukës si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Kosovë", shkruan Rama. 

Fshati Dobrunë, i shtrirë në verilindje të Shqipërisë, në Has në kufirin Kosovë-Shqipëri ndodhet 10 kilometra larg nga Gjakova dhe 20 kilometra larg nga Kruma.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Agon Bytyçi: 21/05/2024 16:09

  Mire qe behen rruget. Por ne fshatin Dobrune nuk ka mbetur me banore. Rruga do ju sherbeje kontrabandisteve ne kufirin Shqiperi-Kosove. Çdo rruge duhet pershendetur, por duhet te kete prioritete. Rruget te ndertohen aty ku ka njerez fillimisht qe keta te fundit te mos largohen. Ne Kukes jane emergjente rruga Kukes-Mamez-Surroi, ndersa ne Tropoje rruga e Bytyçit( Qafe-Prushi-Zogaj-Kam)

  Përgjigju
 • Tironci: 21/05/2024 15:55

  Po boni me dy korsi mor ju falte zoti se nuk bote nje rruge tamom

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol