Hapja e Spitalit Rajonal të Fierit, fillon trajnimi i personelit mjekësor, Brataj: Një nga shërbimet që do ofrohet është trajtimi i goditjeve në tru

Hapja e Spitalit Rajonal të Fierit, fillon trajnimi i personelit mjekësor, Brataj: Një nga shërbimet që do ofrohet është trajtimi i goditjeve në tru

Stafi mjekësor gjatë trajnimit

Ditën e djeshme ka nisur trajnimi i personelit mjekësor të Spitalit Rajonal të Fierit. Kreu i Urgjencës, Skënder Brataj, ndërsa ka postuar disa foto nga trajnimi në Facebook, thotë se një nga shërbimet terciare që do t'i ofrohet qytetarëve në këtë spital është edhe trajtimi i Strokut, goditjeve në tru, për të cilën u trajnuan sot stafi mjekësor. Sipas Brataj, për këtë sëmundje duhet ndërhyrë brenda tre orëve nga shfaqja e simptomave dhe se përgatitja e stafeve mjekësore me protokollet bashkëkohore për kryerjen e trombolizës është vendimtare në shpëtimin e jetës.

"Ditën e djeshme filloi për herë  të parë trajnimi i personelit mjekësor të spitaleve rajonale të jugut në spitalin memorial të Fierit. Tema: Trajtimi i Strokut (Iktusi iskiemik), është një shërbim terciar që do të ofrohet qytetarëve shqiptar, kryesisht të rajonit të jugut. Kjo sëmundje është kohë dipendente për të cilën duhet ndërhyrë brenda tre orëve nga shfaqja e simptomave. Përgatitja e stafeve mjekësore me protokollet bashkëkohore për kryerjen e trombolizës është vendimtare në shpëtimin e jetës dhe uljen e invaliditetit. Punë të mbarë stafit dhe spitalit memorial të Fierit(Jugut)", shkruan Brataj.

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë