Harta e re Gjyqësore, avokatët e Pogradecit notë proteste KLGJ: Krijimi i një Gjykate Apeli nuk sjell asgjë të mirë për profesionin tonë dhe shkel të drejtat e qytetarëve

Harta e re Gjyqësore, avokatët e Pogradecit notë proteste KLGJ: Krijimi i një Gjykate Apeli nuk sjell asgjë të mirë për profesionin tonë dhe shkel të drejtat e qytetarëve

Foto ilustruese

Pas publikimit të propozimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor për ndryshimin e hartës gjyqësore, ku propozohet reduktimi i numrit të gjykatave në shkallë vendi, avokatët e Pogradecit i kanë drejtuar një notë proteste KLGJ, Ministrisë së Drejtësisë dhe Komisionit të Ligjeve, për të shprehur kundërshtimin e këtij propozimi.

Ata argumentojnë se ky propozim bie në kundërshti me parimet bazë të funksionimit të sistemit gjyqësorë, si një pushtet më vete dhe se pasojat e kësaj harte do ndihen edhe te ata si avokatë.

Ata shprehen se krijimi i një Gjykate të vetme Apeli në Tiranë nuk do të sillte asgjë pozitive për profesionin e tyre si avokatë dhe se për më tepër shkel të drejtat themelore dhe liritë e qytetarit të garantuara me kushtetutë.

"Ky propozim bie në kundërshti me parimet bazë të funksionimit të sistemit gjyqësor, si një pushtet më vete. Sjellim në vëmendje shembullin me gjykatat administrative,krijimi i së cilës rezultoi një dështim dhe pikërisht për shkak të funksionimit me një gjykatë apeli. Mjafton të marrësh shembull shpërndarjen e sistemit penitenciar dhe largësinë e IEVP nga gjykatat të cilat kanë afate ligjore dhe të cilat nuk mund të shkelen kurrsesi, ato nuk mund të garantohen nga harta e re gjyqësore pasi nuk mund të garantohet prania e personave në gjykim në kohë të shkurtër,me kosto të ulëta po të garantohet siguria. Pasojat e kësaj harte ndihen direkt mbi organizmin dhe funksionimin e profesioneve të lira,midis tyre edhe te ne si avokatë. Pra nga sa u parashtrua më lart del qartë se mbyllja e gjykatës në qytetin tonë,Pogradec dhe përqendrimi i të gjitha gjykatave të apelit në një të vetme në Tiranë nuk ka asnjë pasojë pozitive për profesionin e avokatit dhe për më tepër sjell shkelje të të drejtave themelore dhe lirive të qytetarit të garantuara me kushtetutë", argumentojnë ata.

Propozimi për hartën e re gjyqësore ka hasur edhe në kundërshtinë e avokatëve në Shkodër, Korçë, Lushnjë e Lezhë, që e konsiderojnë atë si skemë të pamundur për të funksionuar. Ata kanë argumentuar se në këtë mënyrë do të largoheshin gjykatat nga qytetarët dhe se i mohon atyre shërbimin gjyqësor.

Harta e re gjyqësore parashikon 12 gjykata të shkallës së parë të juridiksionit të përgjithshëm, dhe vetëm 1 gjykatë apeli për juridiksionin e përgjithshëm dhe 1 për atë administrativ. Sa i përket gjykatave të shkallës së parë administrative parashikohet të jenë 2, në Lushnjë dhe në Tiranë nga 6 që ishin gjithsej.  Pra, nga propozimi konkludohet që nga 36 gjykata që janë aktualisht të ngelen 16.

 

 

 

 

 Nota e protestës së avokatëve në Pogradec drejtuar KLGJ dhe Ministrisë së Drejtësisë
 

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Shfaqje e shëmtuar në 'Air Albania', tifozët e Partizanit godasin portierin Bekaj (VIDEO)

Shfaqje e shëmtuar në 'Air Albania', tifozët e Partizanit godasin portierin Bekaj (VIDEO)