HEC-i "Vokopola 3" në Poliçan, banorët e Tozhanit ngrihen në protestës: Do thahen tokat

Banorët e fshatit Tozhan në Poliçan kundërshtojnë ndërtimin e hidrocentralit "Vokopola 3" pasi sipas tyre, me përfundimin e kësaj vepre hidrike lumi do të thahet dhe do të mbeten pa vaditje. Janë rreth 200 familje në këtë fshat që përdorin burimin e "ujit të zi" për bujqësinë dhe blegtorinë.

Ambientalisti Sazan Guri, i cili mbështeti banorët në protestë tha se "95 për qind e ujit të lumit do të futet në tuba dhe do përdoret për prodhim energjie dhe vetëm 5 për qind do t'u lihet banorëve për vaditje". Ai kërkon nga Ministria e Energjisë që të ndryshohet marrëveshja koncesionare në mënyrë që uji i lumit të shfrytëzohet vetëm për vaditje gjatë periudhës së verës, përkatësisht 15 maj deri në 15 shtator.

Banorët e Tozhanit në Poliçan ankesën e tyre ua kanë drejtuar me shkrim të gjitha institucioneve vendore e qendrore, si Bashkisë, Prefekturës, Ministrisë së Energjetikës, asaj të Mjedisit dhe Kryeministrisë.

Gjatë 10 vjeçarit të fundit janë ndërtuar 2 hidrocentrale në lumin e Vokopolës, ndërsa po vijon puna për të tretin. Kujtojmë se kontrata koncesionare e formës "BOT" për ndërtimin e tre HEC-ve, "Vokopola 1" "Vokopola 2" dhe "Vokopola 3" është nënshkruar në vitin 2012, ndërmjet ministrit të asaj kohe të Energjetikës, Edmond Haxhinasto dhe përfaqësuesit të koncesionarit, Çaush Qato, bashkim i dy kompanive "Geri" dhe Ufo".

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Namir Lapardhaja: Saliberishizimi i deputetëve të rinj të PD-së

Namir Lapardhaja: Saliberishizimi i deputetëve të rinj të PD-së