Shqipëria dhe Kosova pa kontrolle në kufi jo vetëm për sezonin turistik! Rama: Tash e tutje krejt vitin dhe çdo vit

Shqipëria dhe Kosova nuk do të kenë më kontrolle në kufi. Lajmi bëhet i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili thekson se kjo marrëveshje mes dy vendeve do të zbatohet për gjatë gjithë vitit, jo vetëm në periudhën e sezonit turistik.

‘Pushimet e para pa kufi mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe kështu tash e tutje, përvit e për krejt vitin”, shkruan Rama.

Fillimisht ishte raportuar se marrëveshja për heqjen e kufijve do të zbatohej vetëm fundjavave edhe  ditët zyrtare të festave, por tashmë nuk do të ketë doganë mes dy vendeve. Marrëveshja mes dy vendeve u nënshkruar në mbledhjen e përbashkët mes dy qeverive në Prishtinë.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • H.OSMANAJ: 04/07/2022 06:22

  Dita qe shenon zbatimin e kalimit pa dogane dhe kontroll midis dy anve te Drinit duhet te shpallet FESTE KOMBETARE!!!

  Përgjigju
 • Like: 03/07/2022 19:10

  Lajm i mire per turizmin dhe shqiptarine, por komentet pozitive duket qe i ka shkruar e njejta dore. Pfff

  Përgjigju
  • ARBER: 04/07/2022 06:24

   Pfff…e turpit tuej, qe edhe ket vendim historik e pergojoni me porosi te Beogradit!!! Poshte spiunet dhe mercenaret!

  • Ton: 03/07/2022 22:57

   Na hapen barkun, jane copy paste kudo ne cdo postim te rames.

 • Miri: 03/07/2022 18:37

  Sa mire do kalojne pa problem tani

  Përgjigju
 • Joni: 03/07/2022 18:36

  Nje lajm shume i mire per te gjithe ata qe vijne ne shqiperi

  Përgjigju
 • Era: 03/07/2022 17:34

  Nje marreveshje me rendesi te madhe e cila do te permiresoje dhe pjesen e eturizmit ne vendin tone sepse turistet kosovar do ta kene me lehte te na vizitojne

  Përgjigju
 • Fatma: 03/07/2022 17:33

  Nje lajm shume i mire per turistet e te dyja vendeve sepse kwshtu do te kete nje levizshmeri me te lirshme te makinave

  Përgjigju
 • emanuela: 03/07/2022 16:35

  lajm shume i mire ky se meritojm te levizim lirisht ne vendet tona si ne dhe kosovaret. tashme pushime pa rradh ne pika doganore

  Përgjigju
 • Ops: 03/07/2022 16:20

  Super fare tani kundrabanda do jete ne nivele super , tvsh tek ne 20% , taksat ne stratosfere, tani vijne shesin ato te kosoves shume me lire sepse kane taksa shume me te vogla

  Përgjigju
 • Ariu: 03/07/2022 16:20

  Sa ka një lajm për Ramazanin vërshojnë sufllaxhinjtë e tij, nuk mjaftojnë në fb por janë lëshuar edhe në portale

  Përgjigju
  • Vin: 03/07/2022 17:35

   Shum sufllaqe qenkan shperndar sot ahaha

 • Kosovshqipri1: 03/07/2022 16:17

  Ec perpara te falt zoti , bashkojeni vendin te behemi 1 sic na ka hije

  Përgjigju
 • Sonila: 03/07/2022 15:52

  Bravo eshte marr vendimi i duhur

  Përgjigju
 • Bora: 03/07/2022 15:51

  Nje lajme shume i mire per te gjithe ne qe do te bejm pushime kete sezon

  Përgjigju
 • Melis: 03/07/2022 15:36

  Keto vendime vijne kur dy liderat tane mbeshtesin njeri tjetrin prr te miren e vendit

  Përgjigju
 • Ilir: 03/07/2022 15:36

  Heqja e kufirit eshte nje nder marreveshjet me me shume peshe pozitive sepse ndihmon ne reduktimin e e trafikut dhe jo vetem

  Përgjigju
  • Baca: 03/07/2022 16:45

   Ndikon ne reduktimin e kujt trafik or tej?

 • Kacaku: 03/07/2022 15:24

  Heqja e doganes esht nje lajme me vertet i mire sidomos tani qe ka hyrje dhe dalje te shumta

  Përgjigju
 • Orion: 03/07/2022 15:22

  Ky esht nje vendim shum i drejte,tani qytetaret e kosoves nuk do te presin me me ore te tera per te ardhur ketej

  Përgjigju
 • Tri: 03/07/2022 15:20

  Nje vendim i duhur nga qeveria

  Përgjigju
 • Ora: 03/07/2022 15:19

  Gje e duhur sepse kjo gje shmang pritjen e gjate ne kufi

  Përgjigju
 • Dita: 03/07/2022 15:14

  Me ne fund tani do kemi mundesi mos te tresim neper rrallet qe behen ne dogan madje esht dicka qe na afron akoma me shum me kosoven

  Përgjigju
 • Lindi: 03/07/2022 15:11

  Na i kishit premtuar kete gje dhe e mbajti fjalen krenar q ekemi nje kryeminister si rama

  Përgjigju
 • Ermira: 03/07/2022 14:51

  Nje lajm i mire per te gjithe vellezerit tane kosovar qe tani do i kalojne pushimet pa pritur ne radhe

  Përgjigju
 • Blerina: 03/07/2022 14:49

  Bravo shqiperia dhe kosova jane 1 prandaj nuk hyet me dogane ne oborrin e shtepise tende :)

  Përgjigju
 • kejsi: 03/07/2022 14:44

  Me ne fund sa e kemi pritur kete lajm per kufirin mes nesh dhe kosoves.bravo qeveris qe e mbajti dhe kete premtim.

  Përgjigju
 • Miri: 03/07/2022 14:43

  Tashme dy vejnet tona do te jen akoma dhe me te bashkuara me njera tjeter shpresoj qe dogana te rri keshtu pergjatgjithe vitit

  Përgjigju
 • Aldo: 03/07/2022 14:43

  Ju kumt zoti rama per kete hap te marr keshtu duhet te jet gjithmon e jo vetem gjat sezonit turistik

  Përgjigju
 • livia: 03/07/2022 14:42

  ku kalajm me te bukur se ky i heqjes se kufirit.per ne qe jemi shume patriote eshte nje ndjesi shuume e bukur qe na ka lumturuar shume

  Përgjigju
 • erida: 03/07/2022 14:40

  Ky ishte lajmi me i bukur per kete vere.Na u plotesua nje deshire qe kishim vite qe e kerkonim

  Përgjigju
 • xheni: 03/07/2022 14:39

  Pushimet e para dhe padyshim me te bukurat me kte super lajm qe na ka dhene.

  Përgjigju
 • titi: 03/07/2022 14:38

  fantastike uroj qe ky vendim te jet sa me i duhur dhe te jet sa me funksjonal kosova vendin me te afert per qytetaret e kosoves per te pushuar

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

‘Më tha hajde se nuk do të bëjë gjë, pastaj më nguli thikën’, konflikt mes dy të rejave në Greqi! Shqiptari i la takim gruas dhe të dashurës në të njëjtin vend

‘Më tha hajde se nuk do të bëjë gjë, pastaj më nguli thikën’, konflikt mes dy të rejave në Greqi! Shqiptari i la takim gruas dhe të dashurës në të njëjtin vend