Heqja e tabelave në Finiq, kryebashkiaku reagon në gjuhën greke: Po kontrollojmë situatën

Kryetari i Bashkisë Finiq, Leonidha Hristo ka reaguar pas heqjes së tabelave që institucioni vendor i drejtuar nga ai i vendosi me gjuhë të parë greqishten dhe të dytë shqipen. Përmes një postimi në rrjetet sociale në gjuhën greke, ai thotë se po e kontrollon me kujdes situatën.

"Ju falënderoj ngrohtësisht për mesazhet e shumta që më keni dërguar këto ditë në lidhje me ngjarjet e fundit. Po e kontrollojmë  situatën me kujdes dhe me ndjenjë përgjegjësie" shkruan Leonidha Hristo.

Dy ditë më parë në Bashkinë Finiq rrugët u mbushën me tabela në dy gjuhë greqisht dhe shqip. Por ajo që ka sjellë reagime të forta si nga qytetarët por edhe nga politika është se gjuha e parë në këto tabela është përdorur greqishtja ndërsa shqipja është vendosur si gjuhë dytësore. Këto tabela, shumica prej tyre u shkatërruan që ditën e parë që u vendosën, megjithatë Bashkia e Finiqit i vendosi sërish.

Por ARRSH dhe policia organizuan një aksion gjatë natës për heqjen përfundimtare të këtyre tabelave që shqipen e konsiderojnë gjuhë të dytë në Finiq. Ky veprim është kundërshtuar nga banorët që i përkasin pakicës greke, por sipas ligjit vendosja e këtyre tabelave është në kundërshtim me ligjin.

Statusi i kryetarit te Bashkisë Finiq, Leonidha Hristo

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?

Komento

Komente

 • Fredi: 06/05/2019 10:20

  Shpejt të hiqen urgjentisht dhe të zëvendësohen me shqip dhe anglisht!

  Përgjigju
 • Genci: 05/05/2019 23:45

  Ne shqip i thone gjej shesh e bej pershesh

  Përgjigju
 • xreport: 05/05/2019 23:29

  o kryetar gamisuuu greqia

  Përgjigju
  • SARADA: 06/05/2019 07:31

   EPO TE PAKTEN ME VENIEN E TABELAVE MESOVE DHE GREQISHTE...×

Lajmi i fundit

John

Sot shi, por mësoni se si do të jetë moti për ditën e nesërme