Heqje e taksës? Haradinaj flet hapur: Ja me kë do bëjë koalicion AAK

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se deputetët e partisë së tij do të votojnë për shpërndarjen e Kuvendit më 22 gusht në seancën e jashtëzakonshme. Haradinaj e ka quajtur të dëmshme për vendin nëse ndonjë subjekt politik i shmanget zgjedhjeve dhe tenton të krijoj qeveri teknike me kryeministër konsensual.

Kryeministri i dorëhequr, ndwr tw tjera deklaroi se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk synon formimin e ndonjë koalicioni të madh parazgjedhor. Ai përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit me LDK-në, LVV-në dhe PDK-në, ndërsa pohoi se ishte pro koalicionit me parti më të vogla siç janë Nisma, PSD e AKR.

Nuk synojmë një koalicion të madh si rasti me PDK, LDK, e VV por mbesim të hapur me disa parti partnere si rasti i Nismës, PSD-së dhe AKR-së. Unë e kam pasur për nderë t’i shërbej vendit së bashku me PDK-, AKR-në dhe Nismën. E kemi vendosur që më tutje t’iu ofrohemi qytetarëve të vetëm dhe jo më si PAN”, tha Haradinaj, në një intervistë për RTV21.

I pyetur nëse do t’i kërkonte partia e Fatmir Limajt postin e kryeministrit për futje në zgjedhje, ai ka thënë se AAK akoma nuk ka pranuar një propozim të tillë.

  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

  • Mala: 17/08/2019 13:47

    Kualicionet partiake parazgjedhure e paszgjedhore ne Kosove, po behen per interesa personale e grupore par tiake, jo per Kosoven dhe popullin e saje,sic eshte e domosdoshme.KJo per flitet e eprflitet edhe tash.jemi per nje Qeveri stbile qe I sherben popullit dhe shtetit te Kosoves. Andaj PDK e LDK nuk duhet hedhin vija te kuqe mes vedi,sepse vetem keto dy subjekte e pa keto kurresesi nuk do kete stabilitet qeveritar,sepse keto dy subjekte kane shumicen,kane programe dalluese,kane pervoje dhe tradite e kane dhene kontibut per shttin dhe clirimin e Kosovesdhe keto dy subjeket I ruhen njera-tjeteres. Keshtu ndalet korrupsioni dhe krimin e organizuar.Vetem ky kualicion eshte interes I popullit dhe shtetit te Kosoves.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Meta në Shkodër nderon me titull Zef Gjinin: Njeriu që e bën drurin të flasë (VIDEO)