Hetimet për vdekjen e rusëve në pikën zero! Grupi Hetimor mori gabim mostrat e ujit dhe të klorit, ISHP i kthen mbrapsht! Kthimi i trupave peng i hetimeve

TIRANË- Pesë ditë nga vdekja e mistershme e katër turistëve rus, institucionet shqiptare jo vetëm s'kanë mundur të gjejnë shkakun e vdekjes apo vrasjes siçc prokuroria ka nisur hetimet, por kanë filluar përplasjet mes tyre.

Shefi departamentit të ujit dhe mjedisit në Institutin e Shëndetit Publik, Arben Luzati në një komunikim për Report Tv deklaroi se ISHP ka kthyer pas provat materiale të marra në ujin e pishinës dimërore dhe klorin e përdorur në të.

Luzati sqaroi se provat e marra nga oficerët e policisë gjyqësore nuk ishin në formën e kërkuar nga ligji. Sipas tij, tashmë mostra e ujit dhe klorit janë marrë ditën e sotme nga përfaqësues të ISHP-së.

Këto prova të marra sot, me 5 ditë vonesë, hedhin ende dyshime se kjo vrasje e pretenduar nga Prokuroria e Kavajës është bërë në një formë perfekte duke humbur çdo gjurmë.

Ndërkohë Prokuroria e Kavajës e kontaktuar nga Report TV tha se trupat e katër viktimave do të qëndrojë në morg deri sa të ketë një përgjigje nga mjekësia ligjore për shkakun e vdekjes.

Kur kanë kaluar një javë nga ngjarja tragjike dhe gjetja e pajetë e pjesëtarëve të familjes Burenkov dhe dhëndrit të tyre, hetimet janë ende në pikën 0.

Pasi provat si uji apo klori do të mund të nxjerrin nëse ka apo jo lëndë helmuese në to dhe në çfarë gjendje apo përqindje mund të ketë qenë një lëndë helmuese mbrëmjen e 15 tetorit ku familja ruse u akomodua në zonën e relaksit.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • asdfg: 21/10/2021 16:40

  te arrestohen pronaret e hotelit prrangat zagareve

  Përgjigju
 • John Doe: 21/10/2021 14:59

  Prova eshte prishur, mishela ne perberje te ujit nuk qendron ne gjendje statike, por ndodhi procese kimike ne kohe. Nuk kam asnje opinion ne lidhje me redesine e kesaj prove por mendoj se Oficeri i Policise Shkencore dhe Drejtori i ISHP duhet te merren ne cilesine e te pandehurve pasy krijohen dyshime te arsyeshme se keto subjekte kane kryer veprime aktive ne kuptim te nenit 248 te Kodit Penal dhe veprime te tjera qe synojne mpengimin e zbatimit te ligjit.

  Përgjigju
 • Iris: 21/10/2021 03:18

  Dhe ne menyra te ngjashme, kriminelet tane dalin per mungese,ose pamjaftueshmeri provash dhe per teknikalitete.Nuk jane fajtore vetem njerezit e drejtesise,fillohet qe me keto vogelsirat.

  Përgjigju
  • John Doe: 21/10/2021 15:01

   Nuk eshte vogelsi, i gjithe procesi merr jete ne fazen e hetimit. Gjykata thjeshte zbaton ligjin. ps: paske emer shume te bukur :D

 • Paul: 21/10/2021 00:40

  Polici leshi..shtet leshi....pronare hotelesh...pisa e kriminele..robt ku ti kesh o edi rama....

  Përgjigju
 • Daku: 20/10/2021 23:26

  Shum e thjesht i ka zon korenti mrena ne pishin. Pastaj per te Humbur gjurmet stafi i ka nxjerr nga uji dhe i ka len ne Shezllong . Derisa vertetohen trupa te nxire dihet qe cdo Person humb jeten nga korenti nxihet! Nese nuk e nxjerr expertiza jon pa merak e nxjerr Bossi PUTIN

  Përgjigju
  • John Doe: 21/10/2021 15:17

   Me pelqen fantaia jote :D .... por sbesoj se ekzekutori eshte aq idiot. Nese i ka zene korenti (sic pretendon ti), kjo do te rezultoje nga ekspertiza-mjekoligjore. Ne keto kushte ngarkohet me pergjegjesi subjekti tregtar ku pronaret (ortaket)marrin fund, jo vetem per shkak te pasojave juridiko-penale, por edhe ne aspektin ekonomik.

 • Daje Ceni: 20/10/2021 19:45

  Ketu po behet si ajo loja e dominose kujt ti ngeli dopjo gjashta ne dore.

  Përgjigju
 • Njësha: 20/10/2021 18:09

  Lumë si në për ekspertët që kemi

  Përgjigju
 • Rrapi: 20/10/2021 18:01

  Prandaj po i dergon edi satelitet per me zgjidhe e rregullu te gjitha hallet e problemet e shqiptarve me satelit edhe kte problemin e ktyre ka me e zgjidhe direkt sa ti ngrej satelitet

  Përgjigju
 • Entela: 20/10/2021 17:26

  Sic po thot dhe gazetari me lart, dyshime ne menyren e trajtimit mga ana e prokuroris Por kush perfiton nga kete vet biznesmeni i fuqishem i hotelit qe emrin e din te gjithe ne zonen e durresit, qe ndoshta ka paguar nje para goxha per te humbur gjurmet edhe te mos njolloset hoteli i tij E qart fare

  Përgjigju
 • Tralala: 20/10/2021 16:30

  Tralala çfare specialistash kemi.

  Përgjigju
 • 136: 20/10/2021 16:16

  Cdo gjo deshtim, ca Mut veni jemi qe nuk funksionon asnji lloj gjoje... Deshtim dhe trishtim nga KY vendi im qe e Dua kaq shum :'(

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!